هشدار اوکراین به اروپا برای آماده شدن در برابر بحران گاز

دسته: اخبار روز , گاز
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۲۷ خرداد ۱۳۹۸

هشدار اوکراین به اروپا برای آماده شدن در برابر بحران گاز

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بیزینس میرر، اوکراین به کشورهای اروپایی هشدار داد برای بحران گاز آماده باشند. عقد قرارداد جدید ترانزیتی با روسیه قبل از انقضای قرارداد فعلی با شک و شبهه هایی مواجه شده است.

احتمال دارد پس از پایان قرارداد فعلی تا اول ژانویه هیچ قرارداد جدیدی بسته نشود که نشان می دهد قرار داد انتقال سوخت از روسیه، بزرگترین عرضه کننده سوخت اروپا، به مصرف کنندگان منطقه‌ای از طریق این کشور محوری با تردیدهایی مواجه شده است.

اولنا زرکال ، معاون وزیر امور خارجه اوکراین گفت:« در حالی که روسیه مذاکرات در مورد قرارداد آتی را متوقف کرده ، سناریوی غم‌انگیز یک بحران گاز بسیار جدی است».

به همین دلیل است که کشورهای اروپایی مثل اوکراین در حال افزایش سهم خود در سایت‌های ذخیره هستند.

اوکراین برای مقابله با ریسک توقف عرضه گاز روسیه ، پیشنهاد دسترسی به تاسیسات عظیم ذخیره‌سازی و اتکا به تامین مالی از طریق موسسات مالی بین‌المللی را داده تا ظرفیت خود را بالا ببرد. الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه گفت این کشور به یک قرارداد جدید امیدوار است و قصد دارد تاریخی برای مذاکرات سه جانبه با اتحادیه اروپا و اوکراین در سپتامبر تعیین کند.

بیش از یک سوم گاز اروپا از روسیه می آید و بیشتر این گاز از طریق خط لوله های اوکراین صادر می‌شود.  اوکراین پیشنهاد داده اتحادیه اروپا ۴ میلیارد متر مکعب گاز در تاسیسات زیرزمینی خود ذخیره کند تا امنیت عرضه گاز به شرق اروپا تضمین شود. شرق اروپا به شدت وابسته به گاز روسیه است.

انتقال گاز از طریق اوکراین برای اروپا در زمستان آینده حیاتی است چون خط لوله نورد استریم ۲ که مستقیما از زیر دریای بالتیک از روسیه به آلمان می‌رود، احتمالا با تاخیر مواجه می شود که دلیل آن روند مجوز گیری از دانمارک و تهدید تحریم های احتمالی آمریکاست.

زرکال گفت:« ما  چهارچوبی دقیق برای مذاکرات موفق بیشتر داریم. قراردادهای جدید باید نشان دهنده تمام درس هایی باشند که اوکراین و کشورهای اروپایی از انتقال گاز روسیه گرفته‌اند».


نوشته شده توسط:پشتیبان - 6412 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷
برچسب ها:
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A