نشست روسای دانشکده های مهندسی شیمی و پلیمر سراسر کشور با موضوع ارتباط صنعت و دانشگاه در فرهنگستان علوم

دسته: اخبار روز , اخبار فدراسیون , دسته بندی نشده , سر تیتر اخبار
19 دیدگاه
یکشنبه - ۳۰ دی ۱۳۹۷

فدراسیون صنعت نفت و انجمن صنفی مهندسین پلیمر و شیمی ایران در راستای رسالت خود در جهت برقراری هرچه بیشتر تعامل صنعت و دانشگاه که دو نهاد تاثیرگذار در توسعه پایدار اقتصادی کشور می‌باشند، عصر روز دوشنبه مورخ ۹۷/۱۰/۲۴ در فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران میزبان روسای دانشکده‌های مهندسی شیمی و پلیمر، نمایندگانی از اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی تهران و افرادی حاذق از بخش صنعت، بود. این جلسه ۳ ساعت به طول انجامید و در این بین نکات ارزشمندی از جانب افراد حاضر بیان شد که ذکر آن‌ها در جهت رسیدن به هدف متعالی این نشست و کشف راه‌ حل برای آن، خالی از لطف نیست.

 

جلسه با صحبت‌های آقای دکتر جعفر توفیقی، رییس محترم پژوهشگاه صنعت نفت و شاخه مهندسی شیمی فرهنگستان علوم، که از مسببین برگزاری این مراسم ارزشمند در فرهنگستان علوم نیز بودند، آغاز گردید. ایشان طی صحبت‌های خود از نقش دانشگاه در تربیت دانشجویایی که در توسعه پایدار کشور اثربخش باشند، سخن گفتند و در حوزه صنعت رئوسی مانند صنعت دانش‌بنیان و سیاست‌های بالادست نظام را مهم دانستند و محافلی مانند این نشست را محل تلاقی صنعت و دانشگاه عنوان کردند. ایشان هم‌چنین اظهار داشتند:

از آن‌جا که زبان صنعت، زبان فناوری است، دانشگاه‌ها باید در این حوزه گام بردارند. صنعت باید در جوار دانشگاه به سمت ایجاد صنعتی دانش‌بنیان حرکت کند و دانشگاه بتواند با نزدیکی به صنعت در سیاست‌های آموزشی و پژوهشی خود از جمله تربیت فارغ‌التحصیلان، تجدید نظر کند.

در ادامه آقای دکتر وحید تقی‌خانی، دبیر محترم انجمن صنفی مهندسین پلیمر و شیمی ایران و عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف، ضمن تشکر از حسن نظر فرهنگستان علوم ایران و هم‌چنین اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی تهران بابت تلاش در جهت برگزاری این جلسه گران‌قدر در خصوص مدل ارتباطی دریا-ساحلی  صنعت و دانشگاه با دو ماهیت متفاوت، سخن گفتند و بر نیاز به پرکردن شکاف بین این دونهاد تاکید کردند. آقای دکتر تقی‌خانی از اهمیت موضوع ایجاد اشتغال برای فارغ‌التحصیلان سخن گفتند. و در جواب به این سوال که چرا دانشگاه‌ها نیاز به برطرف کردن مشکلات خود دارند؟، مواردی هم‌چون:

 

 • تفسیر جامعه در عملکرد دانشگاه‌ها
 • مسئولیت اجتماعی دانشگاه‌ها
 • سهم دانشگاه‌ها در توسعه اقتصادی و فرهنگی کشور و حل معضلات جامعه
 • حضور دانشگاه‌ها در محیط‌های ملی و بین‌المللی
 • کاهش هزینه‌های تحقیق و توسعه توسط ارتباط با دانشگاه‌ها
 • تجاری‌سازی و استفاده از ایده‌های دانشگاهیان
 • و …

را عنوان کردند. ایشان هم‌چنین در خصوص برنامه‌های آتی مشترک با اتاق تهران با موضوعات ایجاد کارگروه ویژه حمایت از پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و دکتری و هم‌چنین ایجاد فرصت‌های مطالعاتی برای دانشجویان دکتری سخن گفتند.

در ادامه صحبت‌های ایشان، خانم خزایی، معاون محترم بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی تهران، با معرفی مختصری از فعالیت‌های اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی تهران و رسالت‌های اتاق به تلاش این نهاد محترم برای انعکاس مشکلات صنایع به دولت اشاره کردند و اظهار داشتند که تاکنون پژوهش‌هایی در این راستا توسط سه گروه صنعت، تشکل‌ها و اتاق تهران انجام شده است. ایشان هم‌چنین در خصوص پروژه‌های مشترک اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی تهران و تشکل‌ها بیان کردند که نیاز به ایجاد مکانیزم مشخصی برای هریک، بخصوص برنامه حمایت از دانشجویان بابت فرصت‌های مطالعاتی، وجود دارد.

در ادامه مراسم هر یک از افراد طبق زمان‌بندی‌های مشخص از دغدغه‌های خود در حوزه ارتباط صنعت و دانشگاه، سخن گفتند.

جناب آقای مهندس شعری‌مقدم، عضو محترم هیات مدیره انجمن صنفی مهندسین پلیمر و شیمی ایران، دانشجویان دوره دکتری را ارزش‌آورترین و موثرترین محققان کشور دانستند و معتقد بودند باید از پتانسیل این عزیزان در صنعت، استفاده شود. ایشان عنوان کردند صنعت و دانشگاه برای برقراری ارتباط هرچه بیشتر باید منافعشان را با یک‌دیگر هم‌سو ببینند و در این راستا طرح خود را جهت علاقمند کرن هرچه بیشتر این دو واحد، بیان کردند. این طرح شامل مواردی هم‌چون موارد زیر بود:

 • وزارت علوم باید کارآموزی دانشجویان همراه با اساتید راهنمای خود، به عنوان چند واحد درسی در واحدهای فنی-صنعتی را الزامی نماید.
 • نیاز است دولت از طریق راه‌هایی هم‌چون تخفیف‌های مالیاتی صنایع را به امر جذب کارآموز تشویق کند.
 • لازم است وزارت علوم برای استادانی که حاضر به همراهی دانشجویان خود در دوره کارآموزی می‌شوند، مشوق‌هایی ایجاد کند. این مشوق‌ها باید از نظر مالی برای اساتید جالب توجه باشد و در ارتقا ایشان موثر باشد.
 • لازم است اساتید همراه، از برخی منافع عایدی صنایع برخوردار باشند.
 • اساتید باید برای دانشجویان خود نشست‌هایی پیرامون معضلات صنعت در داخل صنعت و به همراه کارشناسان صنعت، برگزار کنند.
 • دانشگاه‌ها باید هر ۶ ماه یک‌بار کنفرانس یا میزگردی را با حضور اساتید دانشگاه و کارشناسان صنایع در محل دانشگاه برگزار نمایند.
 • با توجه به خصوصی شدن صنایع، لازم است وزرات علوم از وجود متخصصان مجرب و صاحبان صنایع بخش خصوصی به فراخور شایستگی و توانایی آن‌ها در هیات‌های علمی دانشگاه‌ها استفاده کند.
 • لازم است وزارت علوم از طریق توسعه ارتباط صنعت و دانشگاه با مجامع فارغ‌التحصیلی دانشگاه‌های کشور یا تشکل‌ها از نظرات آن‌ها برای بهبود ارتباط صنعت و دانشگاه، بهره گیرد.

سپس آقای دکتر امیدخواه، رییس محترم پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران، به ارائه سخنرانی پرداختند. ایشان مشکل عمده را ساختار عرضه‌محور کشور دانستند و نیاز به ایجاد ساختاری تقاضامحور را در پژوهش عنوان کردند به این معنی که باید به نیازهای صنعت توجه شده و آن‌ها را در مجامع بیان کرد تا دانشگاهیان بتوانند خدمات خود را به آنان عرضه کنند، در حالی که بخش تحقیق و توسعه صنایع گمان می‌کنند خودشان باید به ارائه راه حل بپردازند. ایشان همچنین موارد زیر را از موقعیت‌های مناسب حال حاضر در دوران تحریم‌ها، برشمردند:

 • رواج این نکته که مجموعه‌های آموزشی-پژوهشی وابسته به دستگاه‌های اجرایی جمع‌آوری شوند.
 • تسریع اخذ مجوز برای تشکیل شرکت‌های دانش بنیان
 • ایجاد فرصت‌های مطالعاتی
 • واگذاری تنظیم دروس به دانشگاه‌های بزرگ کشور
 • مجوز نحوه هزینه‌کرد دانشگاه توسط هیات امنا بودن دانشگاه
 • بیان نیازها توسط صنعت به دلیل تحریم‌ها

آقای مهندس نژادسلیم، عضو محترم هیات مدیره فدراسیون صنعت نفت و انجمن صنفی مهندسین پلیمر و شیمی ایران، نفر بعدی بودند. ایشان معتقد به این نکته بودند که مقالاتی که کاربردی نمی‌شوند،  اتلاف وقت هستند و باید نیازهای صنعت را به عنوان پروژه به دانشجویان داد و بین صنعت و دانشگاه اعتماد ایجاد کرد.

سپس آقای دکتر وطنی، مشاور محترم معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، با بیان این نکته که اول تشخیص است، سپس تجویز! اظهار داشتند تا زمانی که مشکل ارتباط بین صنعت و دانشگاه را تشخیص نداده‌ایم، نمی‌توانیم برای آن دنبال راه حل بگردیم. ایشان اقدام عملی و ایجاد مدل همکاری را مهم دانسته و تشکیل شرکت‌های شتاب‌‌دهنده توسط صنایع و حمایت از آن‌ها را اصلی اساسی برشمردند و استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان را یکی از بهترین راه‌ها در حوزه ارتباط صنعت و دانشگاه، عنوان کردند.

آقای دکتر رضا پدیدار، نایب رییس فدراسیون صنعت نفت ایران و رییس محترم کمیسیون انرژی و محیط‌زیست اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی تهران، به عنوان سخنران بعدی اشاره نموند که ارتباط میان صنعت و دانشگاه در مدار ناصحیح است و ایجاد باور، اعتماد و اعتبار در این حوزه را از موارد قابل توجه هستند. ایشان در انتها ایجاد کارگروهی را از جمع حاضر برای برقراری ارتباط هرچه بیشتر پیشنهاد دادند.

خانم دکتر طاهره کاغذچی، از اساتید به‌نام و باتجربه مهندسی شیمی، نفر بعدی بودند. ایشان به متمرکز شدن تخصص هر دانشگاه در موارد خاص تاکید کردند و معتقد بودند هر دانشگاه باید شاخصی برای یکی از رشته‌های تئوری و عملی باشد که صنعت در زمینه‌های مختلف بتواند راحت‌تر به آن‌ها مراجعه کند. همچنین بیان داشتند معیار سنجش اساتید صرفا تعداد مقالات نباشد و حتما اثرگذاری آن‌ها در صنعت ملی ارزیابی شود.

آقای دکتر واشقانی فراهانی، عضو محترم هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس، از کاهش شانس دانشجویان جهت حضور در صنایع بزرگ جهان نسبت به دهه‌های پیشین سخن گفتند و بیان کردند بهتر است صنعت بر اساس دانش تولیدی دانشگاه شکل گیرد.

در ادامه آقای دکتر حدادی اصل، مدیرگروه محترم دانشکده مهندسی شیمی و نفت دانشگاه صنعتی امیرکبیر، نابسامانی وضعیت اقتصادی صنعت را مانعی برای این ارتباط عنوان کردند و اظهار داشتند صنعت برای رسیدن به نتایج دلخواه خود فرصت کمی در دست دارد اما دانشگاه نیاز به زمان کافی دارد، بنابراین صنعت از خروجی دانشگاه‌ها به دلیل زمان‌بر بودن استفاده نمی‌کند، برای حل این مشکل نیاز است بخش تحقیق و توسعه پل میان صنعت و دانشگاه باشد.

سپس آقای دکتر زینالی، رییس محترم دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه تبریز، ارتباط بین صنعت و دانشگاه را سخت و دشوار دانسته و به عدم اعتماد بین این دو اشاره کردند و راه ایجاد این ارتباط را فرصت‌های کارآموزی از جانب صنعت دانستند که برای دانشگاهیان امری بسیار پر دردسر و زمان‌بر است.

خانم دکتر رنجبر، رییس محترم موسسه پژوهشی علوم و فناوری رنگ و پوشش، ایجاد یک اکوسیستم صحیح جهت ارتباط و داشتن برنامه کلان را، عامل ارتباط موثر صنعت و دانشگاه دانستند.

آقای دکتر شجاع‌الساداتی، عضو محترم شاخه مهندسی شیمی فرهنگستان علوم، ارتباط صنعت و دانشگاه را ناموفق ندانسته و بیان می‌کنند با توجه به شاخص‌های موجود حال حاضر در کشور این ارتباط تا به این‌جا موفق بوده‌ است. ایشان اذعان داشتند قطعا مشکلاتی وجود دارد اما قابل حل است. بر اساس آمار و اطلاعات باید گزارشی از صنعت و دانشگاه داشته باشیم. ایشان برگزاری جلسات آتی با موضوع تحلیل آمار و اطلاعات را امری ضروری دانستند.

خانم دکتر همتی، استادیار محترم دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران، تجربه‌های ناموفق گذشته صنعت از حضور اساتید در بخش‌های عملیاتی صنعت را علت بی‌اعتمادی صنعت دانستند و تاکید کردند باید انتظارات صنعت از دانشگاه در مرز دانش باشد.

آقای دکتر قیم، مدیر گروه محترم دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعت نفت، حضور موثر و کارآموزی عملی و اجازه حضور دانشجویان در صنعت را ضروری دانستند و بیان داشتند برای طرح دادن به صنعت باید صنعت را حس کرد.

دکتر افشارطارمی، عضو محترم شاخه مهندسی شیمی فرهنگستان علوم، بیان داشتند صنعت همچنان وابسته به کشورهای خارجی است و دولت و صنعت بهایی به دانشجویان ما نمی‌دهند.

جمع بندی جلسه با آقای دکتر خسروخاور، رییس محترم هیات مدیره فدراسیون صنعت نفت و انجمن صنفی مهندسین پلیمر و شیمی ایران، بود.  ایشان با ذکر این جمله که بستر لازم در این خصوص مهیا نیست و باید زیرساخت‌های لازم برای همگرا شدن نظرات صنعتیان و دانشگاهیان که امری اساسی است، فراهم شود. ایشان ضمن ابراز خشنودی از برنامه‌ریزی و برگزاری این نشست مهم اذعان نمودند این نشست می‌تواند زمینه‌ساز اثربخشی طرح مسائل و چالش‌های هر دو حوزه صنعت و دانشگاه را به گونه‌ای متفاوت و متمایز با حضور متخصصین و صاحبان خرد، مهیا نماید. بی‌شک این حرکت برای تداوم و حصول نتیجه, نیاز به باور و صبوری اعضای آن دارد.


نوشته شده توسط:IFOI - 180 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۰
برچسب ها:
دیدگاه ها
WimCluby سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۴:۳۸ ب.ظ
AshCluby چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۹ ب.ظ
BooCluby جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ - ۸:۴۸ ب.ظ
BooCluby شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ - ۸:۳۹ ب.ظ
UgoCluby دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۲ ب.ظ
WimCluby سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۸:۵۱ ب.ظ
AshCluby پنج شنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ - ۳:۱۵ ق.ظ
BooCluby شنبه ۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱:۴۲ ق.ظ
BooCluby یکشنبه ۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱:۰۶ ق.ظ
UgoCluby دوشنبه ۶ آبان ۱۳۹۸ - ۶:۴۳ ب.ظ
WimCluby چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱:۵۱ ق.ظ
AshCluby پنج شنبه ۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۰ ق.ظ
BooCluby شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۸ ق.ظ
BooCluby یکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۶ ق.ظ
UgoCluby سه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۴:۲۶ ق.ظ
WimCluby چهارشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۴ ق.ظ
AshCluby پنج شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸ - ۴:۱۱ ب.ظ
BooCluby شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۵:۵۴ ب.ظ
BooCluby یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۵:۴۰ ب.ظ
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A