مگاژورنال انرژی چیست و به چه کار می آید …

دسته: اخبار روز , اخبار فدراسیون , اسلایدر , دسته بندی نشده , سر تیتر اخبار
13 دیدگاه
جمعه - ۲۸ دی ۱۳۹۷

رسم (مگاژورنال انرژی) به چه کار می‌آید؟

در این یادداشت، می‌خواهیم به دورنمای رسم (راهبران سامانه‌ محتوا) نگاهی کلی بیانداریم و ببینیم این سامانه به چه کار می‌آید و مشارکت در آن چه ارزشی ایجاد می‌نماید؟

مقدمه:

رسم، بخشی از پروژه‌ای بزرگ‌تر

فدراسیون صنعت نفت ایران از جمع ۱۴ تشکل ( انجمن، سندیکا و جامعه) بخش خصوصی که در حوزه نفت فعال هستند (یا لااقل بخشی از فعالیت آن‌ها به بحث انرژی مربوط می‌شود) در اتاق بازرگانی ایران، تشکیل شد و بنابراین، اجتماعی است از تشکل‌های خصوصی ( لیست آن‌ها در پرتال فدراسیون ( ifoi.ir ) موجود است و قابل توسعه هم هستند)) که وابسته به هیچ سازمان، جناح و گروه دیگری غیر از عقل جمعی این تشکل‌ها نیست.

هدف این است که مسایل پراکنده‌ این تشکل‌ها تجمیع شده و بهتر بیان شود تا بهتر قابل حل باشد. هم‌چنین، از کوشش اعضا برای توسعه‌ دیگران، توسعه این جمع و تک‌تک اعضای آن، شتابنده‌تر شود و بتوانند در حوزه‌ انرژی، جریان‌ساز شوند و به تصمیم‌گیری بهتر و توسعه کشور نیز کمک کنند.

فدراسیون، ۶ کمیسیون رگولاتوری، آینده‌پژوهی، جوانان، تصمیم‌سازی، تجاری‌سازی یو مسوولیت اجتماعی دارد. در کمیسیون نخست یعنی رگولاتوری، رسم گام اول است و عبارت است از مگاژورنال ِانرژیِ بخش خصوصی و تمام نشریات دیگری که به گونه‌ای به این مبحث مربوط می‌شوند یا ذینفع هستند یا جایی دارند یا می‌خواهند جایی داشته باشند را می‌پذیرد. هدف این است که تمام نشریات مربوط به این موضوع با تمام تنوعات آن‌ها به شکلی شفاف، جست‌وجوپذیر، دسته‌بندی‌شده و بایگانی‌شده در دسترس قرار گیرند.

پس از شکل‌گیری این بانک اطلاعات و ارتباطات وسیع و جلسات حضوری برای گپ‌وگفت و آشنایی حضوری، گام بعدی یعنی مگامدیا را خواهیم برداشت. اجمالا می‌توان گفت که در آن‌جا، به شکلی چندرسانه‌ای، کوتاه اما حرفه‌ای، نشریات این حوزه و توانایی‌هایی‌های گذشته و حال حوزه انرژی در بستر تاریخ معرفی می‌شود.

در گام سوم، مگالیست ایجاد خواهد شد بانکی به مراتب وسیع‌تر از نشریات و شامل تمام فعالان، مسایل، متون و نهادهای بخش انرژی آدرس‌دهی می‌شوند تا برای هر پروژه‌ی عملی و مطالعاتی، در دسترس باشند.

پرسش: چرا در این پروژه مشارکت می‌کنیم؟

به دلایل مختلفی، شرکت در این پروژه ارزشمند است که به‌طور فشرده به برخی از این دلایل اشاره می‌کنیم.

 

الف. قدرت‌یافتن

دانش، قدرت است و قابل شکل‌گیری در سطوح مختلف جامعه است. درک عمیق این سخن میشل فوکو شاید بسیار دشوار باشد اما با بررسیِ حضور ما، جمع حاضر نشریات در مگاژورنال، شاید بتوان مصداقی از این سخن را نشان داد تا ملموس شود.

  • شاید بیاندیشیم که به‌راستی چه کسی به سخن چند تشکل و نشریاتی که محتوایی ساده و نه استراتژیک تولید می‌کنند، گوش می‌دهد؟
  • آیا همه‌ تصمیم‌ها در سطوح بالا گرفته نمی‌شود؟
  • چرا باید کسی به ما اهمیت دهد؟
  • اگر چیزی بخواهد عوض شود، با تأثیر گذاشتن در مقامات بالا ممکن است. برفرض که چند سال مطالب خود را در یک سامانه جمع کردیم، این کار چه قدرتی به ما می‌دهد؟

این پرسش‌ها که به‌ویژه در جامعه‌ معمول است، از ناآگاهی عمیق نسبت به مفهوم مدرن جامعه و قدرت ناشی می‌شود. در میانه‌ این ناآگاهی، کار ما همیشه اندیشیدن به رأس هرم و احیانا تغییر دادن آن، مشارکت با آن یا مبارزه با آن است و نتیجه یه چیز است: بقای همان رأس با همان افراد یا افرادی متفاوت!

حال، بیایید از نگاه مقام بالانشین به وضعیت خود بنگریم.

  • من در مقام بالا، چرا باید از جمع فعلی یا هر یک از شما کمک بگیرم؟
  • شما چه چیزی برای عرضه دارید؟
  • اگر هم دانش مهمی دارید، من چرا باید به دانش شما اعتماد کنم؟

در وضعیت فعلی، منطقی نیست من هزینه‌ای به شما بپردازم مگر آن که بخواهم کارکرد خیریه‌ای داشته باشم! اما اینک بیایید فرض کنیم سه سال گذشته است و شما با بردباری و امید به قدرت‌یافتن، رسم یعنی مگاژورنال و سپس مگامدیا و مگالیست را ایجاد کرده‌اید. اینک مشخص است که هر کدام از نشریات چه موضوعی را بهتر می‌دانند، چه سوابقی از پژوهش‌ها، اخبار و مطالعات سیاستی و اقدام‌ پژوهی وجود دارد. من (مقام بالانشین) این بار، بررسی هر پروژه و کار جدید را که به کارشناسان خود می‌دهم، می‌بینم تمام ارجاع‌ها به مگاژورنال (رسم) است. هر تصمیمی مهمی که بخواهم بگیرم، در جلسات دوره‌ای رسم بررسی می‌شود و برخوردی هماهنگ، حاصل از عقل جمعی با آن صورت می‌گیرد. من نمی‌توانم نسبت به موجی که رسم می‌آفریند، بی‌تفاوت باشم. اگر من بی‌تفاوت باشم، همگان مباحث انرژی را در حد تیتر هم که شده، از رسم دنبال می‌کنند و از رسانه‌ها و دانشجویان گرفته تا سیاسیون و مدیران، خبرهای مرتبط با انرژی خود را از رسم می‌گیرند چون تمام جست‌وجوها، به رسم ختم می‌شود.

من (بالانشین) خواه‌ناخواه، در تصمیم‌گیری کارشناسانم وابسته به رسم شده‌ام. من راهی جز در نظر گرفتن رسم در معادلات خود ندارم. این است قدرت جامعه! قدرت جامعه، چیزی نیست که شتابنده پدید آید، توفنده عمل کند، زیر و رو کند و با کار کم، نتیجه‌ بزرگ بدهد. قدرت جامعه، آهسته شکل می‌گیرد اما ساختاری محدودکننده را شکل می‌دهد که رأس هرم، جزئی از آن می‌شود و در واقع دیگر فرمانروای مطلق نیست. نظر او مشروط به توافق با جامعه می‌شود. با این حال، این قدرت با مدل چریکی و رابطه‌بازی و یک‌شبه و با دور زدن این وآن به دست نمی‌آید. قدرت اجتماعی، صبورانه و امیدوارانه به دست می‌آید و دیگر متعلق به من یا شما یا او نیست. متعلق به همه‌ ما و در عین حال، محدودکننده و شکل‌دهنده‌ همه‌ ماست! تا زمانی که تنها به قله می‌نگریم، دایم با موانع کوچک زمین می‌خوریم. هر از گاهی به قله بنگریم که چشم‌انداز داشته باشیم اما راه را با نگریستن گام به گام می‌توان طی کرد. بیاید یک بار هم این روش را امتحان کنیم!

ب. توسعه‌ کسب‌وکار

توسعه کسب‌وکار فقط جنبه‌ اقتصادی ندارد. پیتر دراکر می‌گوید مهم‌ترین جنبه‌های مدیریت، اجتماعی هستند و همین صرفا اقتصادی دیدن است که بیشتر بنگاه‌ها را زمین زده است. ارتباطات مستمر و نیرومند و آگاهی‌یافتن از مسایل مرتبط با کسب‌وکار، دو موضوع مرتبط با هم و یکی از رموز مهم موفقیت هستند که اغلب، فراموش می‌کنیم. جای ارتباط و آگاهی‌هایی که در گفت‌وگو به‌دست می‌آیند را هیچ چیز دیگری پر نمی‌کند. این است که توسعه‌ ما، به اندازه‌ ظرفیتی است که برای توسعه‌ی دیگران ایجاد می‌کنیم. یک بخش از مهم‌ترین کار ما در رسم، همین دورهمی‌های دوره‌ای است. چه بسیار ارتباطات سازنده‌ای که در چنین فضاهایی شکل نمی‌گیرد و چه بسیار فرصت‌هایی که برای صمیمیت و پیشگیری از دلخوری‌ها پیش نمی‌آید. آدم‌ها از دور به یک‌دیگر بدبین‌تر هستند. بنابراین، بیایید از این فرصت ارتباطی و اطلاعاتی استفاده کنیم و از یک‌دیگر بیاموزیم و با یک‌دیگر آشناتر شویم.

ج. تشکیل بایگانی دانش

امروز اگر بخواهیم در موردی خاص تحقیق کنیم، به راحتی به پایگاه‌های اطلاعاتی مقالات، پایان‌نامه‌ها و تحقیقات دسترسی داریم. البته دسترسی  ما نسبت به کشورهای پیشرفته بسیار پایین‌تر است. بسیاری از پژوهش‌ها که حتی با بودجه‌ عمومی انجام شده‌اند، خاک می‌خورند اما به هر حال وضعیت نسبت به سه دهه پیش، به شکل شگفت‌انگیزی بهتر است. زمانی که این بانک‌های اطلاعاتی تولید می‌شدند، کارمندانی بدبین و حتی استادانی بودند که نتیجه‌ آن را فقط تقلب می‌دانستند و آنان می‌اندیشیدند که مطالعه به معنای یادگرفتن همه چیز زیر دود چراغ است حتی آن‌چه دیگران پیشتر کشف کرده‌اند را باید دوباره کشف کرد اما دانش، چیزی غیر از این است.

هم‌چنین، رسم را در گام‌های بعدی می‌توان به سامانه‌ای برای معرفی مسایل، راه‌حل‌ها، روندها و آینده‌ مباحث انرژی تبدیل کرد. وقتی بایگانی دانش موجود باشد، استخراج این موارد ممکن خواهد شد و چنین مواردی، بهترین ورودی است برای تدوین موضوعات تحقیقاتی و پایان‌نامه‌ها در مراکز تحقیقاتی و سیاستی و دانشگاه‌های کشورمان. باید تمام آن‌چه انجام شده است را بدانیم و گامی به پیش برداریم. امروز بایگانی دانش در انرژی بسیار ضعیف است و با دشواری و رابطه‌های بسیار باید به اندک اطلاعاتی دست یافت.

اطلاع از برخی اعداد و ارقام و اخبار و روندهای کشورهای خارجی ساده‌تر از همان موارد در ایران است. یک کار سامانه‌ رسم، نجات همه‌ از این وضعیت است و سامانه‌ رسم چیزی نیست جز همه‌ ما و تلاش همه‌ ما و تجربه و تاریخی که از ما و کوشش ما بر جا می‌ماند برای ما و آیندگان.

‌د. شفافیت و کاهش هزینه‌ها

وقتی مدیر دولتی می‌گوید بخش خصوصی برای من پیشنهادی ندارد و محصولش تنها وقتی به درد من می‌خورد که چیزی بر دانش کارشناسی سازمان من بیافزاید و مشکلی را حل کند، راست می‌گوید. چرا باید هزینه کند؟ بخش خصوصی نمی‌تواند به دانش کارشناسان او چیزی بیافزاید. آنان ساعت‌ها با کاوش در آمار و اطلاعات موجود و ملموس، به نتایجی رسیده‌اند و اگر به راه‌حل نرسیده‌ باشند، بعید است بخش خصوصی بدون آن همه زمان و دانش روزمره و تجربه، معجزه کند و راه‌حلی تازه ارائه دهد.

با این حال، سخن مدیر مذکور گرچه راست است اما درست نیست. گرچه او از نگاه خود مشکل درستی را طرح می‌کند اما با این نوع طرح مسأله، راه پاسخ را می‌بندد. در واقع، او به مسأله‌ای نادرست، پاسخی درست داده است. سؤال این نیست که بخش خصوصی در این وضعیت چه می‌تواند بکند. سؤال این است که چرا وضعیت چنین است که بخش خصوصی نمی‌تواند راه‌حلی بدهد. چرا در کشورهای پیشرفته این گونه نیست. مشکل وضعیت فعلی ما چیست؟

با پیش‌فرض گرفتن وضعیت نادرست، به پاسخ درست نمی‌رسیم.

مشکل این است که هر از گاهی به اجبارِ قانونی یا بنا به خیرخواهی شخصی، آمار و ارقامی انتشار عمومی می‌یابد. اطلاعات، ناقص و رویه‌ها و مقررات، شفاف نیستند و تنها کسانی به ظرایف امور و حتی کلیات دست می‌یابند که جایگاهی خاص داشته باشند اما مسلم آن است که بانک اطلاعات، مقررات و رویه‌ها موجود نیست. در چنین شرایطی، هر گونه مطالعه جدی، میلیون‌ها و گاه‌میلیاردها تومان هزینه نیاز دارد. چرا باید بخش خصوصی چنین هزینه‌ای را متقبل شود تا تازه به شناختی از یک سیستم برسد و سپس راه‌حلی را مطرح کند که معلوم نیست مدیر تصمیم‌گیر بپذیرد یا نپذیرد؟ بنابراین در وضعیت بیمارگونه‌ فعلی، از سوی بخش خصوصی هم که نگاه کنیم، به همان بن‌بستی می‌رسیم که در نگاه مدیر دولتی است.

اکنون، رسم و سامانه‌های مشابه، راهی هستند برای کاستن این کمبودها و ایجاد سهولت دسترسی‌ها. با پیدایش بایگانی دانش، اطلاعات، ارقام و مطالعات که در نشریات مختلف به شکل دوره‌ای دسترسی‌پذیر است، با هزینه‌ای صدها بار کمتر، مطالعات اولیه ممکن می‌شود و بخش خصوصی و دولتی را درمسیر پیدایش راه‌حل‌ها رهنمون می سازد.

بنابراین با موارد گفته‌شده که تنها بخشی از یک نگاه به فواید سامانه‌ رسم هستند، از همه دعوت می‌کنم که در این کار ارزشمند، صبورانه و امیدوارانه مشارکت کنند.

 

در مورد نویسنده‌ متن

نویسنده‌ این متن، صادق پیوسته، اکنون سردبیر ماهنامه‌ پیشران (آینده‌پژوهی کسب‌وکار) و عضو سردبیران رسم ( مگا ژورنال ) است.  او پس از یک دهه فعالیت در مجتمع‌های صنعتی، در علوم اجتماعی و دکتری جامعه‌شناسی ادامه‌ی تحصیل داد. هم‌چنین ضمن کار در پروژه‌های پژوهشی در سطح بنگاهی و ملی، به شرکت در دوره‌های تخصصی و مطالعات مدیریت و آینده‌پژوهی مبادرت ورزید و اینک به تدریس، تحقیق و مشاوره مشغول است. متن فوق، نه حاصل تخیل آرزومندانه بلکه محصول هم‌زمان تجربه و مطالعه و در نتیجه نگاه چندبعدی او به جای تمرکز تک‌بعدی بر سامانه‌ رسم است. ماهنامه پیشران یکی از ده‌ها نشریه‌ مشارکت‌کننده در سامانه‌ی رسم به شمار می‌آید.


نوشته شده توسط:داود امیر احمدی - 164 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۸
برچسب ها:
دیدگاه ها
oprol evorter جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱:۱۸ ق.ظ

I went over this site and I think you have a lot of superb info , saved to favorites (:.

off white hoodie شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ - ۶:۳۰ ق.ظ

Thanks so much for providing individuals with such a breathtaking possiblity to read articles and blog posts from here. It really is so pleasurable and jam-packed with amusement for me and my office mates to search your website minimum 3 times a week to study the latest guidance you have. And of course, we’re actually motivated concerning the unbelievable creative ideas you give. Selected 2 areas in this post are really the finest we have had.

yeezy boost شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۹ ب.ظ

It is best to take part in a contest for among the finest blogs on the web. I will suggest this website!

longchamp handbags یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۳:۲۱ ق.ظ

I would like to express some thanks to this writer for rescuing me from this particular situation. Just after researching throughout the world-wide-web and getting ways which are not beneficial, I thought my life was done. Being alive without the presence of solutions to the difficulties you’ve fixed by way of your write-up is a serious case, as well as those which might have badly affected my career if I had not noticed your website. Your own personal training and kindness in dealing with every item was valuable. I’m not sure what I would’ve done if I hadn’t come across such a step like this. I can also at this point look ahead to my future. Thanks a lot so much for the high quality and results-oriented help. I won’t be reluctant to propose the blog to any person who needs to have direction about this subject.

adidas tubular x دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱:۵۲ ق.ظ

Thank you so much for giving everyone an exceptionally spectacular possiblity to read articles and blog posts from this site. It’s usually very nice and packed with a good time for me and my office peers to search your web site a minimum of three times every week to find out the fresh guides you have got. Not to mention, I’m always fulfilled with the remarkable methods you serve. Selected 4 points in this article are easily the very best I have ever had.

adidas superstar دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۳ ب.ظ

I actually wanted to make a simple comment to be able to express gratitude to you for those stunning items you are giving out on this site. My particularly long internet search has now been honored with reasonable points to exchange with my neighbours. I would believe that we site visitors are rather fortunate to live in a fabulous site with so many awesome people with beneficial points. I feel somewhat privileged to have discovered your entire website and look forward to plenty of more entertaining times reading here. Thanks a lot once again for all the details.

cheap jordans چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۲:۵۱ ق.ظ

I would like to show appreciation to the writer just for rescuing me from this type of matter. Because of scouting through the the web and getting ways which are not helpful, I believed my entire life was well over. Existing without the approaches to the problems you have resolved by means of the guide is a serious case, as well as those which may have badly affected my career if I hadn’t encountered your blog. Your actual knowledge and kindness in handling the whole lot was vital. I’m not sure what I would’ve done if I hadn’t encountered such a thing like this. I’m able to at this point look forward to my future. Thank you so much for your professional and results-oriented guide. I will not think twice to refer your blog post to anybody who should get guide on this situation.

yeezy boost پنج شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۰ ق.ظ

A lot of thanks for each of your labor on this site. My mum really likes going through research and it’s easy to see why. I hear all concerning the dynamic manner you convey insightful thoughts by means of the web blog and as well as encourage contribution from some others on the point while our own girl is certainly discovering a whole lot. Take pleasure in the rest of the new year. You have been conducting a terrific job.

yeezy boost 350 پنج شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۸:۱۶ ب.ظ

This actually answered my drawback, thank you!

moncler جمعه ۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۶:۴۷ ب.ظ

I must show my appreciation to this writer for rescuing me from this type of predicament. As a result of browsing throughout the online world and seeing views which were not powerful, I thought my life was well over. Living without the strategies to the difficulties you’ve fixed through the article is a critical case, and the ones which might have in a negative way affected my career if I hadn’t come across your web site. Your own personal natural talent and kindness in taking care of a lot of things was very helpful. I’m not sure what I would’ve done if I had not come upon such a step like this. I can at this moment look ahead to my future. Thanks very much for your reliable and results-oriented help. I will not hesitate to refer your blog to any individual who needs counselling on this problem.

fitflop یکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱:۰۵ ق.ظ

I have to express some thanks to the writer just for bailing me out of this type of predicament. Because of checking throughout the the net and getting opinions which are not beneficial, I thought my entire life was done. Being alive without the presence of answers to the difficulties you’ve resolved through your entire posting is a crucial case, and the ones which might have in a wrong way damaged my career if I had not come across your blog post. Your own personal mastery and kindness in controlling all the stuff was valuable. I am not sure what I would have done if I hadn’t encountered such a subject like this. I can also at this moment look forward to my future. Thanks very much for this high quality and amazing guide. I won’t think twice to recommend your web page to anyone who should receive direction on this area.

michael kors سه شنبه ۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۷:۳۸ ب.ظ

My spouse and i got so peaceful Michael could finish off his investigation from the ideas he discovered using your weblog. It’s not at all simplistic to just choose to be giving out secrets people today have been making money from. So we acknowledge we now have the writer to give thanks to for that. The entire explanations you have made, the straightforward website navigation, the friendships your site make it easier to create – it’s got most overwhelming, and it is facilitating our son in addition to us recognize that that idea is fun, and that’s really important. Many thanks for everything!

where to get cannabis for pain سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۶:۲۲ ق.ظ

I am extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog like this one today..

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال