۱۱همین نشست کمیسیون جوانان فدراسیون نفت برگزار شد…

دسته: اخبار فدراسیون , ویژه های خبری
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۱۶ دی ۱۳۹۷

این جلسه از کمیسیون جوانان با حضور آقای موسی زاده از مرکز فناوری همکاری و نوآوری ریاست جمهوری (نام جدید، مرکز  همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری) برگزار شد، این مرکز با هدف شناسایی مشکلات بزرگ صنعت در حوزه مختلف (نفت، گاز و انرژی) و رفع آنها فعالیت می کند. البته زمینه کاری این مرکز حوزه فناورانه و غیرفناورانه را شامل می شود. در شورای اقتصادی، شورای ارز و از این قبیل، جایگاه فرادستگاهی دارد. مهمان دیگر این نشست جناب بهروز بهمن زنگی از کارشناسان ارشد حوزه انرژی بود.

در این نشست آقای رفیعی ( عضو کمیسیون جوانان ) در موردافزایش ظرفیت پتروپالایشگاهی کشور به کمک سرمایه گذاری مردمی صحبت کردند، این موضوع به دو سال پیش برمیگردد که پالایشگاه پتروشیمی خلیج فارس دو فاز بهره برداری شده بود اما برای یک فاز با کمبود بودجه مواجه شدند. طی مکاتبات صورت گرفته جهت تامین بودجه و مطالعات تطبیقی، با الگو گرفتن از دیگر کشورها، تامین مالی مردمی پیشنهاد شد.

مثال این موضوع، طوفان خلیجی مکزیک و کمبود بنزین است که منجر به ENERGY ACT OF POLICY آمریکا شد تا دیگر با کمبود بنزین مواجه نشوند. این مهم با خرید سهام به روشی متفاوت با مزایایی از جمله بازگشت سرمایه کوتاه صورت می گیرد. از جمله شروط این طرح، عرضه حداقل ۲۰ درصد سهام شرکت در بازار بورسی و اعتبارسنجی وزارت نفت است. در ادامه به توضیح امکان سنجی این روش، مزایا و معایب آن صحبت شد. همچنین مقایسه ای بین شرایط دیگر پالایشگاه ها، وضعیت آنها و بودجه موردنیاز و نحوه تامین آن صورت گرفت. نکته قابل ملاحظه در جدول این است که پالایشگاه های کشور عمدتا زیان‌ده هستند.

توضیحاتی در مورد شرایط تحریم و راهکارهای آن ارائه شد از جمله utilization rate و مانور روی حجم تراکنش‌های مالی.

البته نقد و نظراتی در مورد مشکلات صادرات فعلی ما عنوان شد (کاهش صادرات ایران به عراق، به یک پنجم)، هم‌چنین بحث زیرساخت لازم برای جلب اعتماد مردم مطرح شد.

آن‌چه از این نشست برآمد این‌که می بایست قبل از این مبحث به این بپردازیم که تحریم چیست و چه اثراتی دارد؟

نشست آتی کمیسیون در خصوص مطالعات وسیعی می باشد که در خصوص تحریم و تاریخچه آن و استراتژی‌هایی که  طی سال‌ها توسط برنامه ریزانش تهیه شده، خواهد بود.


نوشته شده توسط:IFOI - 180 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۶
برچسب ها:
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A