مشعل بزرگترین مجتمع آروماتیک صنعت پتروشیمی خاموش می‌شود

دسته: انجمن صنفی کارفرمایی صنایع پتروشیمی
2 دیدگاه
چهارشنبه - ۲۱ آذر ۱۳۹۷

«نقی صانعی» در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی در تشریح طرح جدید توسعه‌ای بزرگترین مجتمع آروماتیک صنعت پتروشیمی ایران، گفت: طرح توسعه شیرین‌سازی گازهایی در مشعل می‌سوزد، یکی از پروژه های در دست اجرای پتروشیمی نوری است.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری با اعلام اینکه خوراک این واحد ۱۲ تن در ساعت گاز ترش و محصولات آن ۶ تن در ساعت کود سولفات آمونیوم، پنج تن در ساعت LPG و یک تن در ساعت مخلوط اتان و متان است، تصریح کرد: این طرح در مرحله مناقصه است و برگشت سرمایه آن حدود ۱۲ تا ۱۴ ماه برآورد شده است.

این مقام مسئول با اعلام اینکه با اجرای این پروژه گازهای ترش که هم اکنون در مشعل می سوزد، شیرین سازی می‌شود، ال پی جی را جدا کرده و گاز شیرین شده را به سیستم سوخت بر می‌گردانیم، تاکید کرد: این واحد جدید توسعه ای پتروشیمی نوری با سرمایه ۲۵ میلیون دلار در حال ساخت است.

گفتنی است، پتروشیمی نوری بزرگترین تولیدکننده محصولات آروماتیکی در ایران و یکی از بزرگترین تولید کننده مواد آروماتیک در جهان با تولید ۴٫۵ میلیون تن محصول در سال است که با ۹۳۰ میلیون دلار سرمایه گذاری در سال ۱۳۸۰ کارش را شروع کرده و برای ۱۱۸۰ نفر به طور مستقیم ایجاد اشتغال کرده است. عملیات اجرایی این مجتمع آذر ماه ۱۳۷۹ آغاز شد و راه اندازی آن اوایل نیمه دوم سال ۱۳۸۵ و افتتاح رسمی در تیر ماه ۱۳۸۶ بوده است.

تولیدات اصلی پتروشیمی نوری حدود ۷۵۰ هزار تن پارازایلن و حدود ۴۰۰ هزار تن بنزن و حدود ۱۰۰ هزار تن ارتوزایلن است و مابقی آن محصولات فرعی است که تعدادی از آنها صادر می شود و تعدادی از طریق خط لوله به شرکت‌های همجوار ارسال می شود.


نوشته شده توسط:پشتیبان - 6412 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۲
برچسب ها:
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A