الزامات توسعه صنعتی در ایران…

دسته: اخبار روز , اخبار فدراسیون , اخبار نفت , اسلایدر , سر تیتر اخبار
12 دیدگاه
سه شنبه - ۲۲ خرداد ۱۳۹۷

میان آن‌چه اندیشیده می‌شود و گفته نمی‌شود و میان آن‌چه گفته می‌شود و اندیشیده نمی‌شود،

چه بسیار عشق که از دست می‌رود.

 

چکیده

مطالبی که پیش روست حاصل تعمقی است که در فدراسیون صنعت نفت ایران پیرامون الزامات توسعه صنعتی در ایران تهیه و تنظیم شده است. چرایی پرداختن به این موضوع مهم جرقه ای بود که در ابتدای سال جاری در اذهان مسوولین فدراسیون نقش بست. با توجه به سال حمایت از کالای ایرانی، ذهنیت درست آن است که انتخاب کالای ایرانی از طرف مردم آخرین مرحله حمایت خواهد بود و این حمایت پیش نیازهایی دارد که می‌بایست بدان توجه خاص نموده و در آن عمیق شد. توجهی که می‌بایست از طرف تمامی مسوولان کشور، دولت مردان، روسای سه قوه، نمایندگان مجلس، روسای دانشگاه‌ها، نهادهای مدنی و تمامی مدیران تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز در کشور مورد عنایت، مطالعه، ارزیابی و دقت متفاوت و متمایز از گذشته قرار گیرد.

زمانی که موضوع حمایت باشد می‌بایست تمامی سازمان‌های مرتبط به صورت مستقیم یا غیر مستقیم نقش خود را یافته و به بهترین شکل ممکن ایفا نمایند. اما متاسفانه این امر طبق روند تاریخی طی شده نه تنها صورت نمی‌گیرد بلکه با سرعت بیشتری بر علیه آن حرکت نموده و موجبات نا امیدی و سردرگمی را در حوزه تصمیم‌گیری، تصمیم‌سازی و تحقیق و پژوهش دامن می‌زنند.

از آن جایی که طراحی و انجام هر نقشه‌ای نیاز به الزامات خاص آن نقشه دارد بنا داریم در فدراسیون صنعت نفت ایران به گونه‌ای قابل و صبورانه موضوع الزامات توسعه صنعتی در ایران را واکاوی نموده و از تاریخ وام گرفته و سعی نماییم علل عدمرا یافته و به گونه‌ای متفاوت به راه حل‌های پیشنهادی و کارا دست یابیم.

مقدمه

یکی از علل وجودی فدراسیون‌ها در جهان ایجاد صدایی مشترک در بخش خصوصی مرتبط با حوزه فعالیت می‌باشد و فدراسیون صنعت نفت ایران نیز با همین هدف ایجاد شده است. از این‌رو شناخت تاریخ  صنعت نفت در کشور، بررسی نقاط ضعف و قوت، مطالعات صورت گرفته، دانش اندوخته شده و تجارب حاصله طی عمر این صنعت در داخل و جهان و چالش‌های پیش رو به منظور ارتقای جایگاه آن از نکات ضروری این امر می‌باشد. به همین منظور زمینه‌سازی را از مهم‌ترین نکات کلیدی در بدو امر فعالیت‌های فدراسیون می‌دانیم. از این رو ایجاد فضای تعامل برای معرفی و در معرض قراردادن پتانسیل‌های این بخش به صورت یک جا برای مخاطبان داخلی و خارجی در فضای پیرامونی، مهم ترین نکته خواهد بود.

آگاهیم که سوالات بی پاسخ بسیاری برای برون رفت از چالش‌های موجود در ذهن داریم که می‌بایست توسط نهادهای غیر انتفاعی بالادستی که منفعتشان، توسعه اعضای خود باشد صورت گیرد آن هم از طریق کسب نظرات کارشناسانه صاحبان اندیشه و تجربه مرتبط با موضوع با احتساب حداکثر آرای موافق در طبقه بندی و اولویت بندی مشکلات و ساخت سناریوهای متعدد برای خروج از آن‌ها.

با توجه به حوزه گسترده و تاثیر غیرقابل انکار صنعت نفت در فضای اقتصاد کشور و حضور کارشناسان و تحلیل‌گران حاذق در این حوزه انتظار می‌رود نهاد یا تشکلی مرتبط با چالش‌ها دست به کار شده و به صورت جدی به مباحث فوق پرداخته و کار را ریشه یابی نماید تا به نقطه راه حل آن رسد و سپس ضمن تعامل با حوزه‌های مختلف تصمیم‌گیر نتایج را به صورت سند اجرایی و قانونی، لازم اجرا نماید تا بدان‌جا که عدم اجرای آن نشانگر خصومت علنی با توسعه این آب و خاک تلقی شود.

بی شک نقطه شروع این حرکت ارتقای آگاهی همگان در حوزه‌های مرتبط با موضوع است تا آن‌جا که فهمی مشترک و عظمی ملی پیرامون موضوع مورد گفت و گو حاصل افتد و این امر از طریق ایجاد پلی قابل به توانمندی‌های داخلی و خارجی و با طراحی، برنامه‌ریزی و اجرای نشست‌هایی است که بتوان در آن حول محورهای مهم و چالش‌های پیرامون، فضای شنود و گفت ایجاد نمود، فراهم می‌گردد.

ما امیدواریم بتوانیم به شکلی متفاوت و متمایز یک مدل موفق از یک‌پارچه‌سازی، تعامل، تفاهم، هم‌دلی، هم‌افزایی را برای هم‌گرایی با موضوع توسعه به یادگار بگذاریم. ما امیدواریم بتوانیم الگویی مناسب برای خلق اندیشه درست در مسیر پیشرفت همه جانبه در کشورمان باشیم.

دلایل کلیدی این حرکت :

  1. واقعیت امروز آن است که میزان و حجم مشکلات بسیار و توان تصمیم‌گیران برای حل آن اندک است و این عدم توازن باید به زودی متوازن شده تا تعادل در کلیه فضاها حاکم شود.
  2. ضعف نظام تصمیم‎گیری، فقدان نظام تصمیم‎سازی، فاصله نتاج پژوهش‎ها و مطالعات صورت گرفته با صحنه عمل و اجرا، نبود برنامه‌ریزی، نبود نگاه بلند مسوولین به مقوله توسعه و نبود بلوغ لازم در ساختار و سیتم‌های موجود در اکثر حوزه‌ها هر روزه آثار و تبعات منفی خود را بر همه عرصه‎ها برجای می‎گذارد.
  3. اهمیت و تاثیر تصمیم‌ها در سطح کلان و متاثر شدن سیاست‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی از آن، می‌بایست با بیان نظریه‌های شفاف و مستدل توسط صاحبان فن از طریق دیدگاه‌های نوین و به روز شده با منظرهای مختلف همراه شده تا شاید نقطه پایانی شود برای اخذ تصمیمات نادرست آینده.
  4. مسلم است که اقتصادیی مثل اقتصاد ایران، برای‌ رسیدن به کارایی مطلوب، نیازمند مجموعه‌ای از اصلاحات در چگونگی اداره‌‌ آن است. اصلاح در نظام بنگاه‌داری و خصوصی‌سازی، اصلاح در نظام قیمت‌گذاری، اصلاح در نظام حمایت‌های دولتی و بیمه‌های اجتماعی، اصلاح در نظام سیاستگذاری‌های پولی، اصلاح در سیاست‌های صنعتی و تجاری، اصلاح در نظام برنامه‌ریزی و‌… همگی تصمیماتی هستند که باید در قالب یک برنامه‌‌ عملیاتی و اجرایی طراحی شوند و در یک دوره‌‌ زمانی مشخص و با عظم و باوری همگانی به اجرا درآمده و عملی شوند.
  5. امروز، آینده دیروز و فردا، آینده امروزمان خواهد بود. به همین سادگی و روانی آینده خواهد رسید. بی‌شک آن چه امروز به ناکامی از آن یاد می‌کنیم حاصل نوع نگرش و عملکرد ما نسبت به مسایل پیرامونمان می‌باشد. آن چه امروز هستیم برایند دیدگاه‌ها و باورهایمان به مقوله کار و تلاش است و اگر مطلوبمان نیست باید تغییر نماید وگرنه آینده همانی خواهد شد که تعریف امروزمان از ماست.
  6. عدم توجه به خلق روندهای نوین نوآوری و فناوری در همه حوزه‌ها و سرعت به روزآوری آنان می‌تواند مشکلات بسیار عدیده‌ای را برای صاحبان کسب و کار فراهم آورده و در آینده نیز خواهد آورد. آثار اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و روانی فناوری اطلاعات روی انسان و تاثیر فناوری اطلاعات بر جامعه موضوعی نیست که کتمان نماییم. سرعت تغییرات فناورانه از طریق نوآوری در دنیای کنونی از یک سو و بايستگي این تغییرات پرشتاب در محصولات و فرایندها از سوی دیگر شرایطی را به وجود آورده است که نوآوری‌های فناورانه به عنوان مهم‌ترین عامل رقابت‌پذیری در سازمان‌های امروزی نمود پیدا کند. امروزه دستیابی به نوآوری‌های فناورانه از طریق تحقیق و توسعه درونی با توجه به گستردگی و بین رشته‌ای بودن علوم، کاری بسیار دشوار است، به همین جهت مطالعه آینده و پژوهش در آن می‌تواند تهدیدها را به فرصت تبدیل نموده و فرصت هرز رفت منابع را کم نموده و بستر را برای حضوری متفاوت‌تر و متمایزتر بازیگران اصلی در آینده، فراهم آورد.
  7. با افزایش سطح دانش و فهم بشر، کیفیت و وضعیت زندگی همواره در حال بهبود و توسعه بوده است؛ پرداختن به مفاهیم اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی می‌تواند در ارائه و فهم تحلیل‌ها با منظرهای گوناگون به افراد کمک کند. افزایش آگاهي و سواد همگانی می‌تواند جامعه را در تغییر سبک زندگی کمک شایان توجهی کند. یکی از موضوعاتی که می‌تواند کشور را در برابر بحران‌ها بیمه نماید، موضوع افزایش آگاهی‌های مردم نسبت به واقعیت‌های جامعه است. بین اقتصاد و فرهنگ چند رابطه وجود دارد، در واقع یک ترکیب مضاف بین فرهنگ و اقتصاد وجود دارد. منظور از فرهنگ، اذهان و شاکله ذهنی مردم است. رفتارهای مردم، نحوه نگرش آن‌ها به مسایل و از جمله اقتصاد، به عنوان یکی از مهم‌ترین شئون زندگی در جامعه را نشان می‌دهد. تمامی رفتارهای اقتصادی ما از فرهنگ برگرفته شده است. به عنوان نمونه در غالب بهره‌وری بالا یا در مصرف پایین و بهینه و حتی نحوه ورود و خروج به بازارها متاثر از فرهنگ در اقتصاد است و ما در این زمینه برای رسیدن به سطح قابل قبول در جهان، کار بسیار داریم.
  8. امروز از دیدگاه صاحبان اندیشه موضوع مسوولیت اجتماعی سازمان‌ها، هر چه بیشتر به مفهوم توسعه پایدار نزدیک شده است. به طوری که گاه این مفهوم را معادل توسعه پایدار می‌دانند. مسوولیت اجتماعی سازمان‌ها با محوریت «اجتماع» یا «جامعه» دغدغه‌هایی را دنبال می‌کند که به رفاه انسان مربوط است. سه بُعد مهم این مفهوم (اقتصادی، اجتماعی، محیط زیستی) درنهایت به زندگی انسان توجه دارند. بدیهی است که تحقق توسعه، مستلزم وجود سیاست، استراتژی و برنامه است. از این رو، تاکید صاحبنظران بر ارتباط و هم سویی مسوولیت اجتماعی سازمان‌ها با توسعه پایدار یا توسعه اجتماعی (در معنای عام) حکایت از آن دارد که اگر شرکت، نهاد یا سازمانی به مسوولیت اجتماعی خود به عنوان یک دغدغه می‌نگرد، لاجرم بایستی در این زمینه بر اساس سیاست، استراتژی و برنامه، عمل کند. به هر حال مفاهیمی هم چون اخلاق کسب و کار، پایداری، شهروند سازمانی و …  حوزه مسوولیت اجتماعی را به خوبی نشان می دهد.
  9. باید از تمامی توانمندی‏‌ها ( داخلی و خارجی ) برای توسعه بهره برد و نسل جوان امروز به واسطه رشد بسیار سریع تکنولوژی و فناوری، بسیار بالنده‌تر از نسل‌های پیشن خود، مهیای ایفای نقش هر چه مؤثرتر در پیشرفت سرزمینش است و این اشتیاق در توسعه، از جمله مباحث مورد علاقه کارشناسان و صاحب‏نظران است. اما سوال مهم آن است که چگونه ؟ نحوه درک و تعامل مناسب نسل‌ها با یک‌دیگر به واسطه نوع نگرش، تربیت، تفکر، تجزیه و تحلیل مسایل درونی و اثرات آن بر محیط پیرامونشان که نشات گرفته از سرعت تحولات نوین علمی و فناوری است، یکی از چالش‌های جدی بشر امروز است. تشخیص به موقع این تحولات، تلاش مستمر و هدفمند جهت ایجاد زیرساخت‌های لازم در حوزه‌های مختلف نظیر توانمندسازی سرمایه انسانی، تدوین فرآیندهای بلوغ به منظور بهره‌برداری از دستاوردها و مزایای این تحولات در فرایند رشد، مدیریت کارا و اثربخش نقاط ضعف و مدل‌سازی و توسعه الگوهای صحیح از جمله اقدامات شایسته به منظور پاسخ‌گویی به چالش‌های نسل آینده است.
  10. امروز، آغازگر یک تحول بزرگ هستیم که تغییرات گسترده و عمیقی را در ابعاد مختلف حیات بشری هم چون روش زندگی، شیوه کارکردن، نحوه تعامل با دیگران و … را به دنبال دارد. تاثیر تحولات پیش‌رو بر روی اطلاعات و مدیریت آن، یکی از حوزه‌های جذاب این تحول بزرگ است . بهره برداری از فرصت‌های این سونامی، برای هر فرد و یا بنگاه اقتصادی علاقه‌مند به حیات طولانی توام با موفقیت، یک ضرورت است. مطالعه‌ای که اخیرا توسط دانشگاه‌ها صورت گرفته نشان‌گر آن است که درصد بالایی از مشاغل امروز در آینده‌ای بسیار نزدیک وجود نخواهند داشت، همانند بسیاری که امروز نیستند و این بدان معناست که دایره تغییر وارد عرصه پهناوری به نام تحول شده است.

در پایان آن که فدراسیون صنعت نفت ایران با درک درست از شرایط کنونی با اتکا به دانش و تجارب اندوخته شده اعضایش و فهم شرایط کنونی به دنبال مدلی کارا و مبتنی بر ارزش‌های والای اخلاقی برای ایجاد ارتباط و بسط آن به فضای کار گروهی و تیمی است تا بدین شکل بتواند زمینه ساز حضور نسل جوان را در فرایند ساخت و سازهای فکری و عملی با کمترین آسیب فراهم آورد.

حضور مدیران جوان و آگاه در جایگاه مدیریت فردا در کنار صاحبان تجربه، نیازمند نوعی دیدگاه صادقانه و از جنس صبوری همراه با احترام، نوعی شنیدن به گونه‌ای متفاوت، نوعی دیدن از جنس هم‌کاری و هم‌راهی و نوعی بودن از جنس دل‌گرمی و حمایت است آن هم نه از بالا به پایین و نه از پایین به بالا بلکه در یک خط و به طور موازی.

فدراسیون صنعت نفت ایران برای ورود به این امر مهم و سرنوشت ساز سلسله نشست‌هایی را پیرامون الزامات توسعه صنعت نفت در ایرانبرنامه‌ریزی نموده است که در آن صاحبان فکر، اندیشه و تجربه فرصت مرور تاریخ را دوباره فراهم می‌نمایند تا آن چه می‌بایست در خصوص الزامات توسعه صنعت مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد، طرح و علل عدم موفقیت را موشکافنه بررسی و نسبت به ارایه راه کارهای محتمل موفقیت در آینده اقدام نمایند.

داود امیراحمدی دبیرکل فدراسیون صنعت نفت ایران

 

نتایج این نشست‌ها مورد به مورد اطلاع رسانی خواهد شد…


نوشته شده توسط:داود امیر احمدی - 164 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۰
برچسب ها:
دیدگاه ها
oprol evorter جمعه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱:۰۲ ب.ظ

Simply want to say your article is as astonishing. The clearness in your post is simply great and i could assume you’re an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the gratifying work.

hermes belt شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۰ ق.ظ

I must show my thanks to you for rescuing me from such a matter. Just after checking through the world wide web and seeing ways that were not productive, I assumed my life was gone. Being alive minus the strategies to the difficulties you’ve solved all through the guide is a serious case, and those which might have badly affected my entire career if I had not noticed your site. The expertise and kindness in taking care of all the stuff was precious. I am not sure what I would have done if I hadn’t encountered such a thing like this. I’m able to at this point relish my future. Thanks very much for this impressive and result oriented help. I will not hesitate to propose your blog post to anybody who should get guidelines about this area.

michael kors factory outlet online یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۷:۵۰ ق.ظ

Thank you so much for providing individuals with a very special possiblity to read articles and blog posts from this website. It is always very sweet and also stuffed with a lot of fun for me and my office fellow workers to visit your blog at the very least thrice every week to learn the new tips you will have. Of course, I’m also always contented with your surprising principles you give. Some 1 areas on this page are essentially the finest I have ever had.

golden goose outlet دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۴:۳۱ ق.ظ

I together with my buddies happened to be viewing the nice procedures located on the blog and all of a sudden got a horrible feeling I never thanked the web blog owner for those strategies. Those ladies were definitely totally passionate to study all of them and have quite simply been taking pleasure in them. Thanks for turning out to be really thoughtful and also for settling on certain useful information most people are really wanting to learn about. My personal honest regret for not saying thanks to sooner.

timberland outlet سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۲:۰۶ ق.ظ

Thank you for all of your hard work on this blog. My mom take interest in making time for research and it is easy to see why. Almost all learn all relating to the compelling medium you render very important secrets via this blog and as well as encourage contribution from other people on that subject and my daughter has been starting to learn a lot. Take pleasure in the remaining portion of the year. You’re the one doing a really good job.

yeezy boost سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۴:۱۵ ق.ظ

I抎 need to test with you here. Which is not something I usually do! I take pleasure in studying a publish that can make folks think. Also, thanks for permitting me to remark!

lebron 15 چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۷:۴۴ ق.ظ

I would like to show my affection for your generosity giving support to men and women who actually need guidance on your field. Your special commitment to passing the solution up and down appeared to be quite advantageous and has regularly encouraged many people like me to achieve their objectives. Your new informative useful information means a lot to me and a whole lot more to my peers. Many thanks; from all of us.

golden goose پنج شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۳:۳۸ ب.ظ

Thanks a lot for giving everyone such a special chance to read in detail from this blog. It is always very great plus stuffed with a lot of fun for me and my office colleagues to visit the blog nearly thrice a week to study the fresh tips you have. And lastly, I’m so certainly fascinated concerning the good hints you serve. Selected 1 ideas on this page are clearly the simplest we’ve ever had.

Sunshine coast real estate photographer یکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۶ ب.ظ

Good info. Lucky me I reach on your website by accident, I bookmarked it.

yeezy boost 350 v2 دوشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۴:۲۶ ق.ظ

Spot on with this write-up, I truly assume this website needs far more consideration. I抣l in all probability be once more to learn way more, thanks for that info.

nike air vapormax دوشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۵:۰۸ ب.ظ

I wish to voice my appreciation for your generosity in support of individuals that absolutely need help on your topic. Your very own commitment to passing the solution all-around has been definitely effective and has without exception made somebody much like me to arrive at their goals. The valuable report denotes a great deal a person like me and even further to my peers. Thanks a lot; from everyone of us.

kobe basketball shoes سه شنبه ۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۷ ب.ظ

I enjoy you because of all of the efforts on this website. Debby delights in making time for research and it’s really easy to understand why. Many of us learn all concerning the compelling mode you create insightful solutions via your website and even invigorate response from other individuals about this area of interest while my simple princess is without a doubt becoming educated a great deal. Have fun with the rest of the year. You are always performing a very good job.

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال