جای شما در دومین نشست هم فکری فدراسیون صنعت نفت با نمایندگان تشکل های بخش خصوصی نفت، سبز بود.

دسته: اخبار بین الملل , اخبار روز , اخبار فدراسیون , سر تیتر اخبار
10 دیدگاه
سه شنبه - ۱۹ دی ۱۳۹۶

دومین جلسه برنامه‌ریزی چهارمین نشست فدراسیون صنعت نفت ایران با عنوان

«گوش ندهیم، حذف می‌شویم»

روز سه‌شنبه ۱۲ دی‌ماه برگزار شد.

آقای امیراحمدی دبیرکل فدراسیون صنعت …

در ابتدا ضمن تشکر از مسوولین محترم انجمن مدیریت کیفیت ایران برای برگزاری این نشست در محل انجمن عرض می‌نمایم، همان‌طور که در نشست قبلی گفتیم می‌خواهیم نشست بزرگی برای تحلیل اتفاقات آینده در جهان و ارائه تصویری از پیشرف تکنولوژی در سال‌­های پیش رو و تاثیرات آن بر زندگی و کار همه ما برگزار نماییم.

در جلسه قبل تصمیم بر آن شد که آقای دکتر خلعتبری اطلاعات بیشتری درباره این نشست و تصویری از آینده نزدیک برای ما فراهم نموده تا بهتر بتوانیم درباره برگزاری آن هم‌فکری کنیم.

 

آقای دکتر خلعتبری…

ایشان صحبت‌های خود را با بیان خلاصه‌‌ای از مباحث جلسه قبل درباره چرایی اهمیت تکنولوژی و پیشرفت آن در جهان آغاز کردند. ایشان گفتند باید مسیر و سمت حرکت را بدانیم. طبق تحقیقات صورت گرفته، اکثر روند تصمیم‌گیری اکثر انسان­ها به صورت خطی است و افراد گمان می‌کنند که پیش‌بینی درستی از آینده دارند و تصمیمات آن‌­ها برای آینده درست است، اما در واقعیت اکثر پیش­بینی ­ها با آن‌چه پیش‌بینی می‌کنیم و با آن‌چه روی می‌دهد تفاوت زیادی دارد زیرا تغییرات تکنولوژی به صورت تصاعدی زیاد می‌شوند.

ایشان نموداری از تکنولوژی‌هایی که در آینده باعث دگرگونی می‌شود نمایش دادند اما به دلیل ضیق وقت فقط به تشریح برخی از تکنولوژی‌ها پرداختند مه به شرح زیر است.

انرژی:

تکنولوژی انرژی از سال ۱۹۷۵ با توانایی بشر در ساخت صفحه‌ها فتوولتاییک تغییر کرد. این تکنولوژی ابتدا برای تولید هر وات ۱۰۱ دلار هزینه در بر داشت که این هزینه در سال ۲۰۱۶ به ۰.۴ دلار رسید. در سال ۱۹۷۵ میزان تولید برق از این سیستم حدود ۲ مگا وات بوده است و در سال ۲۰۱۶ این میزان تولید، به ۷۰ هزار مگا وات رسید. از طرفی هزینه استفاده از نیروگاه‌­های خورشیدی فتوولتاییک در مدت ۴۱ سال از سال ۱۹۷۵ تا ۲۰۱۶ حدود  ۲۲۵ برابر کمتر شده است.

پیش‌بینی‌های صورت گرفته در حوزه نفت نشان می‌دهد که اکتشاف منابع جدید در حال کاهش است. پیش بینی‌­ها حاکی از آن است که میزان تولید نفت در سال ۲۰۵۰ به اندازه تولید در دهه­‌های ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ خواهد بود. این بدان معنی است که نیاز ما به نفت به عنوان منبع سوخت کاهش چشم‌گیری در آینده خواهد یافت.

ذخیره انرژی:

یکی از دلایلی عمده عدم توسعه خودروهای الکتریکی و مشکلات استفاده از انرژی­‌های تجدیدپذیر این است که تکنولوژی ذخیره انرژی (باتری) بسیار هزینه‌بر بوده است. روند توسعه تکنولوژی باتری همراه با کاهش هزینه شاهد توسعه روزافزون خودروهای الکتریکی و انرژی­‌های تجدیدپذیر هستیم. شرکت­‌های بزرگ جهان در این زمینه سرمایه‌­گذاری­‌های زیادی انجام داده­اند که شرکت تسلا یکی از مهم‌­ترین آن‌ها است. تسلا در حال تأسیس اولین کارخانه عظیم ساخت باتری در صحرای نواداست که در سال ۲۰۲۰ به بهره‌‌برداری می‌رسد. این کارخانه‌ حدود ۳۵۰ گیگا وات ساعت باتری در سال تولید خواهد کرد. ‌مساحت این کارخانه حدود ۱۰۰ زمین فوتبال است. این کارخانه از انرژی خورشید و انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده می‌‌کند از این رو مشکل ایجاد آلودگی ذخیره انرژی توسط سوخت فسیلی که قبلاً دانشمندان اعلام کرده‌ بودند، کاملاً از بین خواهد رفت زیرا منابع استفاده شده در این سیستم پاک هستند. تسلا برای احداث حدود ۱۰۰ کارخانه باتری‌سازی در دنیا در حال برنامه‌­ریزی است.

یکی از جهش‌هایی که در آینده با آن روبه‌رو هستیم، تکنولوژی باتری‌خواهد بود که به ما اجازه می‌دهد نیروگاه‌های مجازی راه‌اندازی کنیم و زمانی که مصرف پایین است انرژی را ذخیره کنیم.

در تحقیقی نشان داده شده است که هر فرد از سن ۲۰ تا ۷۰ سالگی رانندگی می‌کند و در این ۵۰ سال حدود ۲۷۵ هزار دلار سوخت می‌سوزاند، این میزان در خودرو‌های الکتریکی حدود ۱۲ هزار دلار خواهد بود که نشان از اقتصادی بودن خودرو‌های الکتریکی دارد.

طبق آمار اعلام شده در سال ۲۰۱۷ حدود ۱.۱۵۰ هزار خودروی الکتریکی تولید شده است که نشان از یک روند افزاینده پر شتاب در چند سال اخیر است.

گزارش اوپک درباره تعداد خودرو‌های الکتریکی در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ بسیار جالب توجه است. در گزارش سال ۲۰۱۵ پیش‌بینی شده بود، تعداد خودرو‌های الکتریکی در سال ۲۰۴۰ به ۴۶ میلیون خودرو خواهد رسید و این پیش‌بینی در سال ۲۰۱۶ به ۲۶۶ میلیون خودرو رسید.

زمانی‌که نگرشی خطی به یک مسأله داشته باشیم حتی بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان نیز دچار خطا می‌شوند. علت آن پیشرفت سریع تکنولوژی است؛ ‌از این رو اطلاعاتی که در سال ۲۰۱۵ پردازش شده با اطلاعاتی که در سال ۲۰۱۶ پردازش شده است حدود ۵۰۰ درصد اختلاف دارد.

یکی از مشکلات خودرو‌های الکتریکی باتری‌ است که طبق پیش‌بینی EIA و شرکت‌های ساخت باتری، این هزینه‌ها در حال کاهش است. جالب است بدانید انرژی آینده، ‌‌انرژی فسیلی، خورشیدی یا انرژی‌های نوین نیست بلکه پروژه ایتر (آوردن خورشید به زمین) راهی است که مشکل انرژی بشر را تا یک میلیون سال رفع خواهد کرد.

سپس آقای حیدری کارشناس ارشد فیزیک هسته‌ای که مهمان جمع بودند در مورد پروژه ایتر اطلاعاتی را در اختیار جمع قرار دادند. ایتر به معنای راه است، پروژه ‌ایتر به درخواست آقای گرباچف و رییس جمهور آمریکا علنی شد. اما تفاوت آن در چیست؟

در شکاف هسته‌ مواد اولیه،‌ مواد رادیواکتیو دارای تشعشع است و پروسه طولانی و هزینه‌بری برای آماده‌سازی اورانیوم برای نیروگاه اتمی دارد این در حالی است که در پروژه ایتر از گداخت هسته‌ای استفاده شده است. هدف این پروژه تولید انرژی برق ارزان و سالم برای حفظ محیط زیست و تداوم‌پذیر با استفاده از فرآیند هم‌جوشی در نوع جدید رآکتور هسته‌ای است. مواد اولیه آن هیدروژن، ‌دوتریوم و تریتیوم است که تشعشع ندارد و برای انسان و محیط زیست خطرناک نیست و از هیدرژن به دست می‌آید که بیشترین ماده در جهان است.

از این رو مقرر شد نیروگاه ۵۰۰ مگا واتی تا سال ۲۰۵۰ در فرانسه راه‌اندازی شود که طبق آخرین آمار در سال ۲۰۲۴ اولین فرآیند گداخت هسته‌ای را در آن مشاهده خواهیم نمود. احتمال دارد این پروژه در سال ۲۰۳۲ به اتمام برسد و مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

پرینت سه بعدی

در واقع پرینت سه بعدی استفاده‌ای جدید از دانش بشر است که صنعت را دچار دگرگونی می‌کند. در حال حاضر جهت کاهش هزینه‌ها از افزایش تولید استفاده می‌کنیم یعنی هر چه تولید بالاتر رود، میزان هزینه‌های بالاسری کاهش پیدا خواهد کرد اما این تکنولوژی این مفهوم را تغییر می‌دهد، زیرا دیگر نیازی نیست که محصول نهایی برای مصرف‌کننده نهایی ارسال شود بلکه فقط طرح آن ارسال می‌شود و این طرح توسط پرینتر سه بعدی تعبیه شده نزد مصرف­کننده یا مراکز نزدیک به مصرف­کننده تولید می‌شود. از این رو صنعت تولید قطعات و صنعت حمل و نقل دچار تحول خواهند شد. امروزه ایرباس برخی از قطعات خود را پرینت سه بعدی می‌کند، هم‌چنین برخی لوازم ارتوپدی نیز توسط پرینت سه بعدی تهیه می‌شود. علاوه بر پرینت سه بعدی در حال حاضر اسکن سه بعدی تکنولوژی مکملی است که روند این تحول را سرعت می­بخشد.

ذخیره اطلاعات و پردازش آن

در سال ۱۹۵۷ هزینه ذخیره‌سازی اطلاعات بسیار بالا بوده، به طوری که ‌هزینه ذخیره یک مگا بایت اطلاعات، حدود ۱۰۰ میلیون دلار گزارش شده ‌است. از سال ۱۹۶۰ به بعد، به ازای هر مگا بایت ۵ هزار دلار هزینه پرداخت می‌شد.‌ در سال ۱۹۹۰ به ازای ۵ هزار دلار حدود ۶۲۵ مگا بایت ذخیره اطلاعاتی و در سال ۲۰۰۰ حدود ۵۰۰ گیگا بایت و در سال ۲۰۱۵ حدود ۱۴۵ ترا بایت ذخیره اطلاعاتی داشتیم. از سال ۲۰۰۰ تا سال ۲۰۱۵ حدود ۲۸۵ برابر هزینه‌ ذخیره اطلاعات کاهش داشته است.

در سال ۱۹۵۷ به ازای هر اینچ مربع می‌توانست ۲ کیلو بایت اطلاعات روی یک چیپ نوشته شود؛ این میزان در سال ۲۰۱۴ حدود یک ترا بایت و طبق گزارش ASTC در سال ۲۰۲۵ بیش از ۱۰ ترا بایت خواهد بود.

در سال ۲۰۱۷ حدود ۳۴ زتا بایت اطلاعات در کل جهان ذخیره شده است که در سال ۲۰۲۵ به ۱۶۰ زتابایت خواهد رسید. این در حالی است که در سال ۲۰۱۰ این اطلاعات کمتر از ۲ زتا بایت بوده و طی ۷ سال حدوداً ۳۲ برابر شده است.

هر یک گرم DNA، حدود ۷۰۰ ترا بایت اطلاعات می‌تواند در خود ذخیره کند. پروژه توالی ژن‌ها تا سال ۲۰۰۳ به پایان رسید و میلیاردها دلار هزینه دربرداشت. امروزه می‌توان با ۲۵۰ تا ۳۰۰ دلار، توالی کلیه ژن‌های انسان را انجام داد.

در صورتی که تکنولوژی به همین صورت پیشرفت نماید در سال ۲۰۲۵ کل اطلاعات جهان می‌تواند در ۲۵۷ کیلو DNA ذخیره شود و مورد بازخوانی قرار گیرد.

اما فقط قدرت ذخیره اطلاعات افزایش پیدا نخواهد کرد بلکه سرعت پردازش CPUها نیز افزایش می‌یابد. از سال ۲۰۰۴ به بعد تکنولوژی CPUهای چند هسته‌ای وارد عرصه شد. در این تکنولوژی نیازی نیست مانند قبل سرعت را بالا ببریم که حرارت ایجاد شود.

سرعت کامپیوتر‌ها با فلاپس(عملیات پردازش اعداد اعشاری) سنجیده می‌شود. امروزه یکCPU اینتل ای سون حدود ۱۶۵ گیگا فلاپس قدرت پردازش دارد. جالب است بدانید در سال ۱۹۶۹ آپلو ۱۱ حدود ۲۵ میلیارد هزینه دربرداشته که مشخصات آن از یک آیفون۷ امروزچند صد برار پایین‌تر بوده. به عنوان مثال CPU دو مگا هرتزی و Ram حدود ۴ کیلو بایتی داشت در حالی که آیفون۷ در حال حاضر دارایCPU 4/2 گیگا هرتزی و رام ۳ گیگا بایتی دارد.

رییس آزمایشگاه تفکر عمیق(DEEP MIND) گوگل اعلام کرد در حال حاضر قدرت پردازش تراشه­ها به ازای هر هزار دلار، به اندازه مغز یک مورچه است که در سال ۲۰۲۰ به ازای همین مقدار، میزان پردازش به اندازه مغز یک انسان و در سال ۲۰۵۰ به اندازه قدرت پردازش مغز کل انسان‌های کره زمین خواهد بود.

در حال حاضر بزرگ‌ترین مشکل بشر مشکل کامپیوترهاست. کامپیوترها با سیستم بیتس یعنی صفر و یک کار می‌کنند؛ در واقع در یک واحد زمان، یا یک می‌تواند باشد یا صفر، به همین دلیل قدرت پردازش محدود می‌شود. برای رفع این مشکل کامپیوتر‌های کوانتومی که قدرت پردازش بالایی دارند مورد توجه قرار گرفته‌اند. شرکت دی‌ویو (D-Wave) اولین تولیدکننده کامپیوتر کوانتومی است. این شرکت اخیراً رشد قابل ملاحظه‌ای داشته که این رشد مرهون سیاست‌های خود است. قدرت پردازش این کامپیوترها ۲۴۸ کیلو بیتس بوده است بدان معنا که این کامپیوتر می‌تواند ۲ به توان ۲۰۴۸ احتمال را در یک واحد زمانی محاسبه نماید که این میزان پردازش ۲ هزار و ۶۰۰ برابر سرعت سوپر کامپیوترها و ۱۰۰ میلیون برابر کامپیوترهایی است که ما در حال حاضر از آن‌ها استفاده می‌کنیم و حدود ۱۰۰ برابر انرژی کمتری مصرف می‌کند.

در ۵۰ سال آینده کجا هستیم؟

در سال ۲۰۱۲ شرکت آمریکاییEmerging Future اطلاعات زیادی را جمع‌آوری و با ۲۵۰ دانشمند مصاحبه کرد. این شرکت پیش‌بینی کرد، تا سال ۲۰۱۷ کل دانش بشری ۳۲ برابر خواهد شد یعنی هر ۱۲ ماه این دانش ۲ برابر می‌شود. اما در ۱۰ سال آینده این تکنولوژی ۱۰۲۴ برابر افزایش پیدا می‌کند یعنی هر سال ۱۰۰ برابر سال قبل. در سال ۲۰۳۲ علم، یک میلیون بار افزایش می‌یابد یعنی ۴ هزار برابر تکنولوژی امروز.

در سال ۲۰۴۵ جریان تکینگی به وجود خواهد آمد. جریان تکینگی از علم فیزیک و سیاه چاله‌ها گرفته شده است و چون قوانین فیزیک در سیاه‌چاله‌ها عمل نمی‌کند بنابراین در مورد آن اطلاعاتی در دست نداریم. در مورد سال ۲۰۴۵ نیز از آن‌جایی که دانش بشر یک میلیارد برابر می‌شود و تا ۴۰ سال آینده یک تریلیون برابر و در ۵۰ سال آینده هزار تریلیون برابر خواهد شد، پیش بینی درستی نداریم.

هوش مصنوعی

تفاوت هوش مصنوعی با کامپیوتر در آن است که در هوش مصنوعی ابتدا باید برنامه نوشته شود، بعد می‌توانیم اطلاعات را به کامپیوتر وارد و نتیجه بگیریم. این در حالی است که در هوش مصنوعی نیازی به برنامه‌ریزی نیست فقط اطلاعات را می‌دهیم و سیستم با الگوریتم یادگیری همانند مغز انسان آن‌ها پردازش می‌کند. استفاده از ماشین‌های بدون راننده نمونه‌ای از هوش مصنوعی است.

در ادامه آقای شکرخدایی درباره کسب و کارهایی صحبت کردند که به زودی از بین می‌روند. ایشان اعلام کردند مهندسان مشاور و محاسب، قطعه‌سازی، ساخت سازه‌ها و کسب و کارهای بیمارستانی مانند پزشکی بالینی و جراحی از بین خواهند رفت و شبیه‌سازی ژنتیک از علم پزشکی به مهندسی انتقال خواهد یافت، در نتیجه علم مهندسی رشد کرده و علم BI توسعه پیدا خواهد کرد.

سپس آقای مهندس نصرالهی سوالاتی را به این شرح مطرح کردند، از آن‌جایی‌ که همه ما عضو فدراسیون صنعت نفت ایران هستیم باید بدانیم کجا هستیم و اولویت‌های‌مان چیست؟ و با این پیشرفت تکنولوژی به کجا خواهیم رفت؟

در ادامه آقای مهندس نجفی مثال‌های متعددی درباره سوء مدیریت کشور مطرح کردند و گفتند در سال‌های گذشته چاه‌های نفت هزینه‌های ایجاد شده توسط سوء مدیریت‌ها را جبران کرده است اما با کاهش وابستگی جهان به نفت در آینده نزدیک، مخازن نفتی ما دیگر پاسخ‌گوی خسارت‌های ناشی از سوء مدیریت‌ها نخواهد بود و این روند، کشور را دچار فقر مطلق خواهد کرد.

بعد، آقای مهندس پاریاب گفتند با جایگزین شدن بلاک چین به جای پول، مدیریت نظام بانکی و اقتصادی جهان تغییر خواهد کرد و مفهوم بانک بین نهادهای واسط و افراد از بین می‌رود. از سوی دیگر، مقوله فضا که تاکنون دست‌نیافتنی بوده است، در آینده بسیار نزدیک، دست‌یافتنی خواهد شد و بشر می‌تواند فضا را تسخیر کند. از این رو ایشان پیشنهاد کردند موضوعات فضا و بلاک چین نیز به بحث نشست آینده اضافه شود.

آقای دکتر خلعتبری در ادامه صحبت‌های آقای نصرالهی گفتند: قبل از این‌که راه‌حلی ارائه دهیم باید موقعیت خود را بشناسیم، بدانیم به کجا می‌رویم و چه پیش‌بینی‌‌ای از آینده داریم؛ از آن پس، هر فرد می‌تواند راه‌حل‌های مختلفی را ارائه دهد. در حال حاضر، صاحبان بسیاری از تجارت‌ها نمی‌دانند چرا دارند غرق می‌شوند یا چرا مشکلات‌شان حل نمی‌شود. دلیلش این است که در جای اشتباه ایستاده‌اند به همین سبب نمی‌توانند آینده را درست پیش‌بینی کنند و دچار همان مشکل شرکت «نوکیا» خواهند شد.

نگاه به بلاک چین و فضا کاملا درست است اما بهتر این است از بالاتر نگاه کنیم. تمام این موارد زیرمجموعه مدیریت منابع است. ما دولت تشکیل داده‌ایم تا منابع را مدیریت کند اما اگر به آینده نگاه کنیم، دولت معنایی نخواهد داشت زیرا ماشین‌ها بهتر منابع را مدیریت ‌می‌کنند!

در حال حاضر ما ازNARROW AI استفاده می‌کنیم اما زمانی که به GENERAL AI برسیم خیلی موارد تغییر می‌کند. بزرگ‌ترین مشکل بشر از لحاظ دانشمندان، فضا نیست بلکه جسم آن‌هاست. اگر بخواهیم از این تن بیرون بیاییم باید ذهن را از مکان و زمان جدا کنیم و از تکنولوژیBrain upload استفاده کنیم که ما در ۲۱۰۰ احتمالا به این تکنولوژی و شبیه‌سازی مغز دست خواهیم یافت. آن که در آینده فضا را تصاحب می‌کند ذهن من و شما یعنی نانو AI هاستند که می‌توانند خیلی راحت سفر کرده و اطلاعات را پردازش کنند.

امروزه خیلی از شرکت‌های بزرگ این تغییرات را پذیرفته‌اند. شرکتی مانند گوگل وارد خودروسازی و پزشکی شده است و شرکت آمازون روی مسائل ژنتیک کار می‌کند. پیشنهاد می‌کنم آخرین گزارش مکنزی در این مورد را مطاله کنید تا دیدتان بازتر شود.

در انتها آقای امیراحمدی با بیان این‌که در ۲۰ سال آینده تقاضای نفت کاهش خواهد یافت و رسالت فدراسیون صنعت نفت جریا‌ن‌سازی است نه کار اجرایی، خواستار ارائه پیشنهاداتی برای اجرای هرچه بهتر این نشست شدند. ایشان به عنوان جمله پایانی گفتند:

« این‌که چه اتفاقی در تشکل شما بعداز ارائه مطالب این نشست روی خواهد داد بستگی به دغدغه و باور شما به مقوله توسعه دارد، ما زمینه تغییر را مهیا می‌کنیم و در صورت نیاز، کمک. »


نوشته شده توسط:داود امیر احمدی - 164 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۱۰
برچسب ها:
دیدگاه ها
Foster Zazozdor یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲:۱۹ ب.ظ

Excellent beat ! I would like to apprentice at the same time as you amend your website, how can i subscribe for a blog website? The account aided me a appropriate deal. I have been a little bit familiar of this your broadcast offered brilliant clear concept

supreme outlet شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ - ۷:۵۶ ب.ظ

I am only writing to make you know of the terrific experience my wife’s girl went through visiting your webblog. She learned a wide variety of things, which included how it is like to possess an excellent coaching mindset to make other individuals without problems gain knowledge of specific tortuous subject areas. You really exceeded readers’ expectations. Thank you for presenting these warm and friendly, trustworthy, educational and also unique tips about your topic to Janet.

nike react یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۷:۱۱ ب.ظ

I want to express my respect for your kind-heartedness giving support to all those that need help with that concern. Your personal commitment to getting the solution around had become quite important and has truly allowed girls like me to reach their objectives. Your own valuable guide indicates this much a person like me and much more to my office workers. Thanks a lot; from each one of us.

bape clothing دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۴:۴۳ ب.ظ

I intended to send you that very little observation to be able to give thanks once again for all the great pointers you’ve contributed in this case. This is really wonderfully open-handed with you to supply unhampered exactly what most of us might have sold as an e-book to get some bucks for themselves, certainly considering the fact that you could possibly have tried it if you considered necessary. Those tips also served to provide a fantastic way to fully grasp many people have the same dream the same as my personal own to understand a little more pertaining to this matter. I am sure there are thousands of more pleasant instances in the future for those who check out your blog post.

supreme سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰ ب.ظ

I really wanted to write a quick note so as to appreciate you for these fabulous solutions you are giving out on this website. My incredibly long internet search has at the end been paid with reliable information to write about with my family members. I would state that that we website visitors actually are really blessed to live in a very good place with very many outstanding people with helpful secrets. I feel really privileged to have seen your weblog and look forward to many more enjoyable moments reading here. Thanks again for a lot of things.

yeezy boost 350 v2 سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۳:۰۰ ب.ظ

very good publish, i definitely love this website, carry on it

jimmy choo shoes چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۸:۳۱ ب.ظ

I must express appreciation to you for bailing me out of this type of difficulty. As a result of looking out through the world-wide-web and getting tips which are not helpful, I figured my life was over. Existing without the solutions to the problems you’ve sorted out through the short article is a serious case, and the ones which may have negatively damaged my career if I hadn’t discovered your web site. Your personal knowledge and kindness in controlling everything was excellent. I am not sure what I would’ve done if I hadn’t discovered such a stuff like this. I am able to now look forward to my future. Thank you so much for this expert and effective help. I will not be reluctant to refer your site to any individual who wants and needs guidance on this situation.

michael kors sale جمعه ۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱:۵۵ ق.ظ

I am only writing to let you know what a fabulous encounter our child had going through yuor web blog. She picked up too many details, most notably what it’s like to possess a marvelous teaching mood to make men and women clearly completely grasp selected very confusing subject areas. You actually did more than readers’ expectations. Thanks for producing the useful, dependable, educational not to mention cool guidance on your topic to Sandra.

jordan 11 یکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۹:۰۵ ب.ظ

I have to point out my gratitude for your generosity in support of men and women that need help on that issue. Your very own commitment to passing the message around was really powerful and have all the time allowed folks like me to realize their objectives. Your own important recommendations entails a great deal a person like me and much more to my peers. Thanks a ton; from each one of us.

ultra boost 3.0 دوشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۶:۰۲ ب.ظ

WONDERFUL Post.thanks for share..extra wait .. ?

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال