چالش‌ها و راه‌کارهای انتقال تکنولوژی و استفاده از فناوری های نوین در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

دسته: علمی
بدون دیدگاه
شنبه - ۹ دی ۱۳۹۶

بهروز بهمن زنگی

کارشناس ارشد حوزه انرژی و سخنران سومین نشست فدراسیون صنعت نفت با محوریت توسعه پایدار انرژی

چكيده

        هدف از اين مقاله، نگرشي تحليلي به مشکلات و چالش‌هاي انتقال تکنولوژی و استفاده از فناوری‌های نوین در صنعت عظیم نفت کشور و راه‌های برون رفت از اين چالش‌ها تا حد امکان  می باشد.

عوامل تأثیر گذار در این حوزه مادر تخصصی از صنعت شامل کارفرمایان، مشاوران و پیمانکاران است که در سال‌های پس از جنگ تحمیلی و تحریم‌های خصمانه از رشد کمی وکيفی نسبتاً خوبی برخوردار بوده اند اما هنوز از کمبودها و مشکلات دوران گذار و تکوينی رنج می‌برند. در طی مقاله در بخش اول به مفاهیم انتقال فناوری، فرآیند انعقاد قرارداد، انتقال فناوری و انواع روش‌ها و قراردادهای انتقال آن و عوامل تأثیر گذار بر نحوه انتقال پرداخته شده و در بخش دوم مشکلات و چالش‌هاي انتقال فناوری و استفاده از فناوری‌های نوین در صنعت نفت کشور و راه‌های برون رفت از اين چالش‌ها تا حد امکان ارائه شده است که با استفاده از تجربه‌هاي مشابه و مدل‌هاي ديگر، راه‌هاي برون رفت از اين مشکلات به منظور بهبود وضعيت انتقال تکنولوژی و استفاده از فناوری‌های نوین ارائه گردیده است. در پايان، جمع بندي حاصله به بيان مواردي منجر مي‌شود که با توجه به نقش غيرقابل انکارشان در ارتقای سطح دانش و تکنولوژی در این صنعت مادر، لحاظ آن‌ها در تصمیم گیری‌های کلان مدیریتی کشور و ایجاد بسترها و تسهیلاتی برای دانشگاه‌ها و پیمانکاران عمده صنایع نفت کشور ضروري به نظر مي‌رسد.

واژه‌هاي كليدی :  انتقال فناوری، چالش‌های انتقال، عمق فناوری، رهبریت تکنولوژی، صنایع نفت

مقدمه :

انتقال موفق تكنولوژي نياز به شناخت اهداف صنعت، منابع تكنولوژي، نحوه ابداع و نحوه انتقال، روش‌هاي انتقال، فاكتورهاي تاثيرگذار، نحوه جذب و نحوه توسعه آن دارد و هريك از آن شناخت‌ها متكي به تخصص ويژه خود است. بدون استفاده از كارشناسان انتقال تكنولوژي و اصول مديريت تكنولوژي، معمولاً عمل انتقال يا اصولاً صورت نمي‌گيرد و يا انتقال تكنولوژي مربوطه به صورت ناقص انجام مي‌شود. اين‌كه چرا دانشگاه، صنعت و اقتصاد ايران خود را براي بزرگ‌ترين مصرف كننده داخلي يعني صنايع نفت، گاز و پتروشیمی به طور جامع آماده نكرده و با آن به خوبی عجين نشده اند جاي تحقيق و بررسي دارد . لیکن توجه به این نکته حائز اهمیت است که بسياري از راه‌هاي دور و نزديك به سمت اين بازار بزرگ سرازير شده و منافع سرشاري را به خصوص در ارتباط با فروش لیسانس و فناوری‌های خود به دست آورده و بالعکس پیمانکاران داخلي عمدتاً درگیر بخش سخت افزاری پروژه‌ها به همراه ریسک‌های بالا  بوده اند و در حاشیه خوان گسترده دریافت و انتقال دانش و تکنولوژی قرار داشته اند.

براي کاستن فاصله تکنولوژي بين کشورهاي پيشرفته و کشورهاي درحال توسعه، انتقال تکنولوژي شاید بهترين گزينه باشد اما نکته اصلی در آسیب شناسی علل عدم حصول به تکنولوژی این صنایع مادر در کشورکه بیش از یکصد سال پیشینه داشته، علی‌رغم همه عوامل بازدارنده داخلی و خارجی، جای تحقیق بسیاری دارد. برای این کار به عناصر تشکیل دهنده تکنولوژی و این‌که کشور در ارتباط با ایجاد و یا انتقال تکنولوژی در کدام قسمت دچار ضعف و نقصان می باشد باید توجه کرد که در ادامه مقاله با توجه ویژه به صنعت نفت کشور به چالش‌ها و راه‌کارهای انتقال تکنولوژی تا حد امکان پرداخته شده است.

برای دریافت ادامه مطلب روی کلمه لینک کلیک فرمایید.


نوشته شده توسط:IFOI - 180 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۷۱
برچسب ها:
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A