ایران در صف اول آینده اوپک باقی می‌ماند

دسته: اخبار روز , اخبار نفت , دولت و مجلس
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۲۴ دی ۱۳۹۷

محمد سانوسی بارکیندو گفت: هنگامی که اوپک در سال ۱۹۶۰ میلادی تاسیس شد، برخی پیش‌بینی می‌کردند که این سازمان مدت طولانی دوام نخواهد آورد. اما اوپک به ‌تدریج تاثیرگذاری خود را آغاز کرد.

دبیرکل اوپک ادامه داد: آن گروه اولیه کوچک کشورهای در حال توسعه، اکنون به گروهی بسیار بزرگ‌تر بدل شده است که همگان به احترام از آن یاد می‌کنند و بخش مهمی از جامعه بین‌المللی انرژی است و ضمن فائق آمدن بر بسیاری از چالش‌ها در مسیر شکوفایی ادامه طریق می‌دهد.

بارکیندو با بیان اینکه در ۲ سال گذشته اوپک موفقیت های داشته و ایران نقش مهمی در این موفقیت ایفا کرد، اضافه کرد: معتقدم که بهترین روزهای ما همچنان در پیش هستند.

وی تصریح کرد: ما به حرکت در مسیر تکامل، توجه به دیدگاه‌های همه کشورهای عضو و تلاش برای حفظ توازن و ثبات در بازار برای حفظ منافع توام تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان ادامه می‌دهیم.

دبیرکل اوپک درباره کاهش ۲۰ دلاری قیمت نفت در ۶ ماه گذشته، گفت: مدیران و تحلیلگرانی از همه کشورهای عضو از جمله ایران در دبیرخانه اوپک شاغل هستند. آنها با هم کار می‌کنند و با هم تصمیم می‌گیرند.

«دبیرخانه اوپک، چشم‌اندازهای بازار نفت را به این روش تهیه و تدوین می‌کند. به نظر من می‌توان اذعان کرد که پیش‌بینی یک علم دقیق نیست.»

بارکیندو با بیان اینکه در ۶ ماه گذشته به شکل بارزی شاهد تغییرات در عوامل روانی بازار بوده‌ایم، اضافه کرد: در ماه اکتبر (مهر-آبان) ، صحبت‌ از نبود عرضه کافی در بازار بود، در حالی که فقط یک ماه بعد در ماه نوامبر (آبان- آذر) ما بر عرضه بیش از حد در بازار تمرکز داشتیم.

وی ادامه داد: البته باید توجه داشت که افزایش مورد انتظار عرضه غیراوپک در سال ۲۰۱۹ میلادی، نه تنها اوپک بلکه همه نهادهای پیش‌بینی‌کننده را غافلگیر کرده است.

این مسئله، حاکی از این واقعیت است که در تاریخ طولانی نفت، عوامل جدید و تحولات غیر منتظره‌ای رخ می‌دهند.

دبیرکل اوپک درباره چرایی سقوط قیمت‌های جهانی نفت خام از ماه ژوئن (خرداد-تیر) گفت: چشم‌انداز رشد اقتصاد جهانی برای سال ۲۰۱۹، کمی پایین‌تر از سال ۲۰۱۸ میلادی است که در کنار پیامدها درباره سیاست‌های اقتصاد کلان و نااطمینانی‌های همراه آن، می‌تواند به شکل بالقوه پیامدهای نامطلوبی برای تقاضای جهانی نفت در سال آینده میلادی داشته باشد.

بارکیندو اضافه کرد: این مسائل سبب شد اوپک در نشست هفتم دسامبر (۱۶ آذرماه) تصمیمی مبنی بر کاهش مجموع کل تولید خود نسبت به ماه اکتبر بگیرد و تولید خود را به مدت ۶ ماه ۸۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهد که این تصمیم، همزمان با همراهی کشورهای غیر عضو اوپک امضاکننده «بیانیه همکاری» به منظور کاهش ۴۰۰ هزار بشکه در روز به مدت ۶ ماه بود.

دبیرکل اوپک یادآور شد: هرگز نباید میزان شدت و آسیب‌رسانی بالقوه افت قیمت در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ میلادی را که همه کشورهای عضو اوپک را تحت تاثیر قرار داده بود را دست‌کم بگیریم.

وی اظهار داشت: در دسامبر ۲۰۱۶ (آذر ۹۵) همه ما توافق کردیم که برای مهار این شرایط نامساعد باید کاری انجام شود.

بارکیندو ادامه داد: در سطح جهانی، انجام حدود یک تریلیون دلار سرمایه‌گذاری در صنعت (نفت) تعلیق یا متوقف شده بود و صدها هزار نفر شغل خود را از دست دادند و شرکت‌های زیادی اعلام ورشکستگی کردند.

وی درباره دستاورد همکاری کشورهای اوپک با تولیدکنندگان غیراوپک از سال ۲۰۱۶ تاکنون، گفت: بیانیه همکاری تولیدکنندگان اوپک و غیر اوپک به دلیل مورد حمایت قرار گرفتن از سوی دیگر تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شده است.

دبیرکل اوپک افزود: «بیانیه همکاری» همچنین تاثیر مثبتی بر اقتصاد جهانی داشته و به کمک مشوق ارائه‌شده در قالب این بیانیه، سطح تجارت جهانی افزایش یافته است.

بارکیندو اضافه کرد: این بیانیه همکاری با بازگرداندن ثبات به بازار نسبت به ۲ سال گذشته موجب فراهم آمدن خوش‌بینی و اعتماد بیشتر در صنعت نفت شده است؛ این جهش سبب بهبود و تسهیل روند بازسازی اقتصاد جهانی در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ میلادی شده است.

دبیرکل اوپک درباره رفتار سیاسی برخی اعضای اوپک در مقابل تحریم نفتی ایران، اظهار داشت: زمانی که در اوت ۲۰۱۶ (مرداد ۹۵) به دبیرکلی اوپک رسیدم، سعی داشتم ضمن حفظ بی‌طرفی به عنوان داور و پلی میان همه کشورهای عضو ایفای نقش کنم.

بارکیندو تصریح کرد: باید تاکید کنم که همه کشورهای عضو از حق اظهارنظر مساوی در سازمان برخوردار هستند. همه کشورها یک رای دارند. البته، گاهی ما اختلاف‌هایی در دیدگاه داریم، این اختلاف سلیقه در همه سازمان‌های بین‌المللی طبیعی است، اما همواره به دنبال اجماع هستیم.

«اعتقاد راسخ دارم که بهترین روزهای اوپک همچنان پیش رو است. ممکن است ما همیشه با نظرات یکدیگر موافق نباشیم، اما تاریخ نشان داده هنگامی که برای رسیدن به توازن و ثبات در بازار نفت تلاش می‌کنیم، منافع مشترک همه حفظ می‌شود.»

دبیرکل اوپک گفت: سال‌هاست که من افتخار آشنایی و همکاری با بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران و حسین کاظم‌پور اردبیلی، نماینده ایران در هیات عامل اوپک را دارم. من برای رویکرد حرفه‌ای آنها، برای حفاظت از منافع کشورشان و همچنین برای حمایت مستمر آنها از اوپک، احترامی عمیق قائل هستم.

همزمان با ورود به سال ۲۰۱۹ میلادی، روند اجرای توافق کاهش یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه‌ای نفت اوپک و غیراوپک آغاز شد.

۱۴ کشور عضو اوپک در نشست ۱۷۵ ماه دسامبر ۲۰۱۸ (آذر۹۷) این سازمان در وین تصمیم گرفتند تولید نفت خود را ۸۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهند. متعهدان غیراوپکی نیز با کاهش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای موافقت کردند.

ایران، ونزوئلا و لیبی سه کشوری هستند که بر اساس توافق دسامبر ۲۰۱۸ (آذر۹۷) از کاهش تولید معاف شدند.


نوشته شده توسط:پشتیبان - 6283 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۹
برچسب ها:
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال