طرح جامع گازرسانی سیستان و بلوچستان در انتظار تصویب است

دسته: اخبار روز , دولت و مجلس
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۱۴ آبان ۱۳۹۷

طرح جامع گازرسانی به ۷۰۰ هزار خانوار شهری و روستایی استان سیستان و بلوچستان به عنوان نتیجه سفر رئیس‌جمهوری به این استان، در انتظار بررسی و تصویب است.
رضا پنجابی، سرپرست شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان درباره روند گازرسانی در این استان گفت: طرح گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان در سفر فروردین ۹۷ رئیس جمهوری به این استان با هدف گازرسانی به ۳۰۰ هزار خانوار شهری و روستایی در شهرستان‌های ایرانشهر، زاهدان، چابهار، خاش، زابل و کنارک تصویب شد.

وی با بیان این‌که گازرسانی به بخش نیروگاهی و صنعتی از دیگر اهداف این مصوبه بوده است، اظهار کرد: محل تامین اعتبار این مصوبه، اجرای بند «ق» تبصره ۲ قانون بودجه سال ۹۳ به همراه اعتبار یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری بود. این طرح اواخر سال ۹۶ و اوایل امسال بازنگری شد و سرانجام، طرح جامع گازرسانی با هدف گازرسانی به ۷۰۰ هزار خانوار شهری و روستایی، صنایع و واحدهای تولیدی تا پایان سال ۱۴۰۱، با سقف اعتبار ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار اکنون در مرحله تصویب و بررسی قرار دارد.

سرپرست شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان، طول شبکه گاز مورد نیاز در سطح استان را ۴ هزار کیلومتر عنوان کرد و گفت: تاکنون یک هزار و ۵۰ کیلومتر شبکه گاز در استان احداث شده است که بر اساس آن ۲ شهر زاهدان و ایرانشهر و ۴ روستا از نعمت گاز بهره‌مند شده‌اند.

پنجابی تعداد خانوار شهری بهره‌مند از گاز را ۲۲ هزار و ۶۴۴ خانوار و تعداد خانوار روستایی بهره‌مند از گاز را ۴۷۱ خانوار اعلام کرد و افزود: بر این اساس، ۶,۷ درصد خانوار شهری و ۰.۱۳ درصد خانوار روستایی از گاز استفاده می‌کنند.

بطرح جامع گازرسانی شهری و روستایی استان سیستان و بلوچستان از سوی مدیریت برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی گاز نگاشته شده و پس از ارائه به مدیریت شرکت ملی گاز و تایید وزیر نفت، اکنون در شورای اقتصاد، مطرح شده و در انتظار بررسی و تصویب است.

مطابق آمار شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان، این استان ۲ میلیون و ۷۵۷ هزار و ۶۱ نفر جمعیت دارد که در قالب ۷۰۳ هزار و ۸۷۱ خانوار در ۳۷ شهر و ۹ هزار و ۸۷۱ روستا ساکن هستند. از این تعداد تاکنون فقط شهرهای زاهدان و ایرانشهر با بهره‌مندی از گاز خط هفتم سراسری (عسلویه – جنوب – جنوب شرق) گازرسانی شده‌اند.

اجرای عملیات احداث خط انتقال گاز ایرانشهر – چابهار از سوی شرکت مهندسی و توسعه گاز و بخش خصوصی، با هدف توسعه منطقه چابهار و مکران نقطه امیدی برای رشد و توسعه استان مرزی کشور است.


نوشته شده توسط:پشتیبان - 5850 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷
برچسب ها:
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال