اولین نشست کمیسیون آینده پژوهی فدراسیون صنعت نفت برگزار شد.

دسته: اخبار روز , اخبار فدراسیون , سر تیتر اخبار
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۱۴ مرداد ۱۳۹۷

اولین نشست کمیسیون آینده پژوهی فدراسیون صنعت نفت ایران در تاریخ ۱۳ مردادماه سال ۱۳۹۷ برگزار شد.

اعضای کمیسیون آینده پژوهی فدراسیون صنعت نفت ایران 

شرح عکس از راست :

  1. علی چاپرک (دکتری آینده‌پژوهی)
  2. فرشید عزیرخانی (دکتری آینده‌پژوهی)
  3. محمدمهدی مولایی (دکتری علوم ارتباطات)
  4. رضا حافظی (دکتری آینده‌پژوهی)
  5. محمدامین قلم‌بر (دکتری آینده پژوهی و دبیر کمیسیون)
  6. الهام عنایتی (دانشجوی کارشناسی ارشد آینده‌پژوهی)
  7. ثمین کلباسی (دانشجوی کارشناسی ارشد آینده‌پژوهی)
  8. داود امیراحمدی دبیرکل فدراسیون
  9. محمد افشار (کارشناس ارشد کارآفرینی)

اندیشیدن درباره آینده برای کارها و اقدامات کنونی انسان امری ضروری است. واکنش بدون اندیشیدن به آینده امکان‌پذیر است، اما کنش امکان‌پذیر نیست، چرا که عمل نیاز به پیش‌بینی دارد. بدین ترتیب، تصویرهای آینده (آرمان‌ها، اهداف، مقاصد، امیدها، نگرانی‌ها و آرزوها) پیشران‌های اقدامات فعلی ما هستند؛ بنابراین آینده امری است که مردم می‌توانند آن را با اقدامات هدفمند خود طراحی کرده و شکل دهند. مردم برای آن‌که خردمندانه عمل کنند، بایستی نسبت به پیامدهای اقدامات خود و دیگران آگاهی و شناخت کافی داشته باشند. هم‌چنین واکنش‌های دیگران و نیروهایی را که خارج از کنترل آن‌هاست بررسی کنند.

این پیامدها تنها در آینده خود را نشان می‌دهد. بدین ترتیب، افراد نه تنها می‌کوشند امور ِ در حال رخ دادن را بفهمند، بلکه می‌کوشند اموری که شاید رخ دهد یا بالقوه امکان رخ دادن دارد یا در شرایط خاصی در آینده اتفاق خواهد افتاد را نیز بشناسند. افراد با بهره بردن از این شناختِ حدسی موقعیت کنونی خود را تشخیص داده، کارهایشان را دنبال کرده، از بستر زمان و فضای مادی و اجتماعی می‌گذرند.

در ابتدای نشست آقای امیراحمدی ضمن خوش آمدگویی به اعضای کمیسیون به معرفی تاریخچه فعالیت‌های فدراسیون در دو سال گذشته پرداختند و متذکر این نکته شدند که با توجه به حضور دوساله در فضای تصمیم‌سازی در کشور جای فعالیت‌های این کمیسیون خالیست به نحوی که بسیاری از تصمیمات نادرست اخذ شده به دلیل نبود تصاویر محتمل از آینده و  تحلیل‌های خاص این حوزه در خصوص آینده است و ما امیدواریم با حضور شما فرهیختگان این حوزه و کمک‌هایی که از سایر علاقمندان به آینده پژوهی برایمان فراهم خواهد شد بتوانیم قدم‌های متفاوت، متمایز و اثربخشی را در حوزه تصمیم‌سازی ایفا نماییم.

در ادامه دبیر کمیسیون جناب دکتر قلم‌بر سخنانشان را این گونه آغاز نمودند که، با تمرکز بر ارائه خدمات در چهار بخش زیر می‌توان پاره‌ای از اهداف فدراسیون را از طریق این کمیسیون تحقق بخشد:

الف) آموزش

هدف: آموزش مبانی و روش‌های آینده‌پژوهی به‌صورت اصولی توسط اساتید متخصص برای سطوح متفاوت مدیریتی به منظور به‌کارگیری صحیح از علم آینده‌پژوهی برای هدایت و رهبری مجموعه‌های تصمیم‌ساز.

ب) مسوولیت اجتماعی

هدف: در این بخش به دنبال ارائه خدماتی به خارج از صنعت در راستای بالابردن آگاهی عمومی، تعامل و همیاری در بهبود وضعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی می‌باشیم.

ج) تحقیقاتی

هدف: انجام تحقیقات کاربردی به منظور بررسی چالش‌های صنعت و ارائه راهکارهای اجرایی به مدیران سطوح عالی و عملیاتی در دولت، مجلس، اتاق و صنعت.

د) توسعه‌ای

هدف: هدف اصلی در این بخش ایجاد تعامل با نهادهای تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز در سطح ملی و صنعت و هم‌چنین برقراری ارتباطات پویا و کاربردی با نهادها و افراد صاحب‌نظر در سطح جهانی می‌باشد.

در ادامه، اعضای کمیسیون نظرات تکمیلی خود را نسبت به چهار حوزه فوق و تقدم تاخر آن ها اعلام نمودند.

جلسات این کمیسیون هر دو هفته یک بار برگزار خواهد شد.

 


نوشته شده توسط:داود امیر احمدی - 158 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۰۳
برچسب ها:
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال