وزارت نفت مصمم است، دولت موظف است

دسته: اخبار روز , اخبار نفت , دولت و مجلس , سر تیتر اخبار , ویژه های خبری
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷

 

رئیس جمهوری با اشاره به طرح‌های وزارت نفت در بهره‌مندی از توان سازندگان، شرکت‌های اکتشاف و تولید و شرکت‌های دانش بنیان داخلی گفت: وزارت نفت در به‌کارگیری توانمندی‌های داخلی مصمم است و دولت هم موظف است فضای کسب‌وکار مناسب را برای صنعت عظیم نفت فراهم کند.

دکتر حسن روحانی صبح امروز (سه‌شنبه، ۱۸ اردیبهشت‌ماه) پس از بازدید از بیست‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران در جمع نمایندگان شرکت‌های سازنده تجهیزات، شرکت‌های اکتشاف و تولید و دانشگاه‌های طرف قرارداد نفت و همچنین مدیران ارشد وزارت نفت حضور یافت.

وی در این نشست با بیان اینکه صنعت نفت به طور کلی چه در بالادستی و چه در پایین دستی در مجموع یک صنعت کاملا راهبردی است، یادآور شد: نفت هیچ وقت مساله صرفا اقتصادی نبوده است. صنعت نفت در درجه اول مساله سیاسی بوده و بعد مسائل اقتصادی و اجتماعی را هم در برگرفته است.

رئیس جمهوری با بیان اینکه صنایع دیگر هم ارزشمند هستند اما جایگاه نفت ویژه است و از نظر تاثیرگذاری در زندگی مردم هم نقش بسزایی دارد، گفت: در جامعه ما نان هم وابسته به انرژی است به طوریکه اگر گاز دچار مشکل شود، نانوایی ها هم با مشکل مواجه می شوند.

وی عملکرد صنعت نفت را برای قدرت ملی، امنیت و دیچلماسی کشور حائز اهمیت برشمرد و گفت: از آنچه امروز در زمینه همکاری های شرکت های اکتشاف و تولید و سازندگان و شرکت های دانش بنیان با وزارت نفت دیدم بسیار خرسندم. برقراری رابطه درست بین شرکت ها و دولت بسیار مهم است.

با هم درست حرف بزنیم

روحانی تاکید کرد: باید به هم کمک کنیم؛ باید با هم دقیق صحبت کنیم؛ راست بگوییم و با هم درست حرف بزنیم.

وی با بیان اینکه تکولوژی و ساخت برای صنعت  نفت بسیار مهم است و این کار باید دقیق انجام شود، ادامه داد: در زمان جنگ یک نفر چیزی درست کرده بود که ماه ها معطل بودیم تکمیل شود و می گفتند اگر تکمیل شود روند جنگ تغییر می کند. همه منتظر این اختراع بودند اما وقتی ازمایش شروع شد مخترع طرح اولین کسی بود که فرار کرد. در صنعت نفت هم بحث جان افراد و همچنین سرمایه عظیم ملی مطرح است و دقت در ارائه خدمات و فناوری ها بسیار اهمیت دارد.

روحانی با تاکید بر اینکه نمی خواهم بگویم به فناوری داخلی اعتماد نکنیم و یا ریسک نکنیم، خاطرنشان کرد: اما باید در نظر داشته بایم در جاهایی که سرمایه کوچکی متمرکز است، پذیرفتن ریسک قابل قبول تر است. بنابراین استفاده از تجربیات و دانش و فناوری روز دنیا و سرانجام رسیدن به استقلال کامل راهی میانبر و درست است که اتفاقا در دستور کار وزارت نفت هم قرار دارد.

وی ادامه داد: در جاهایی که تجربه داریم خودمان کار را پیش می بریم اما در جاهای حساس باید با شرکت های قابل اعتماد و قابل اتکای با تجربه کار را شروع کنیم که این شاید راه میانبری باشد تا سریعتر به نتیجه برسیم.

رئیس جمهوری در عین حال خاطرنشان کرد: باید به شرکت های داخلی اعتماد کرد و دولت و دستگاه های اجرایی مکلفند هر کجا ببینند ساخت داخلی مطمئن ایجاد شده، خرید خارجی را متوقف کنند.

تحریم یا غیرتحریم؛ توان داخل در اولویت است

وی با بیان اینکه وزارت نفت در استفاده از توان و امکانات داخلی مصمم است، بر این موضوع تاکید کرد: اینکه برخی می گویند تحریم نعمت است و به واسطه تحریم از توانمندی های داخلی بیشتر استفاده می کنیم، نباید فقط اینگونه باشد. رابطه صمیمانه ما با شرکت های داخلی نعمت است باید این رابطه همیشه باشد نه اینکه بگوییم چون تحریم شدیم مجبوریم برویم در داخل کاری کنیم. با تحریم یا بدون تحریم باید به سمتی برویم که توانمندی های داخلی کشور به کار گرفته شود.

وی همکاری در ساخت لوله های بدون درز (CRA) را که از سوی وزارت نفت دنبال می شود و یا توان ایجاد شده در کشور در ساخت سکوهای دریایی یا توسعه فازهای پارس جنوبی یا ساخت کمپرسورها در قدرت های قابل قبول و یا کار در زمینه تاسیسات سرچاهی یا مته های حفاری و … را بسیار حائز اهمیت و ارزشمند برشمرد و گفت: اینجاست که در کنار فواید اقتصادی و اشتغالزایی که هر دو مهم است، غرور و نشاط و امید ملی است برای کشور به ارمغان می آید.

رئیس جمهوری گفت: ملت ما باید امیدوار به اینده باشد و با نشاط کار کند. شرکت های دانش بنیان و شرکت هایی که خوداتکایی برای کشور می افرینند ارزشمند هستند چرا که سرمایه عظیم غرور ملی و امید را برای مردم به همراه می آورند.

رئیس جمهوری بر ضرورت نگهداشت و افزایش تولید نفت تاکید کرد و افزود: بهره وری و مدیریت صحیح و اصولی نیز باید مدنظر قرار گیرد. برنامه ریزی و مدیریت درست از هر تکنولوژی و قدرت نرمی ارزشمندتر است.

وی امتیازات ویژه صنعت نفت را اعتبار این صنعت برای جذب سرمایه گذاری عنوان کرد و گفت: شرکت ملی  نفت یا شرکت ملی گاز می توانند با امضا و اعتبار و متکی به خود نسبت به جذب سرمایه اقدام کنند و این مزیت صنعت نفت است.

رویکرد دولت از ابتدا مبتنی بر تعامل سازنده با دنیا بوده است؛ بر همین قرار می مانیم

وی یادآور شد: کمک بزرگی که دولت باید به صنعت نفت کند، شاید در ظاهر تسهیلات مالی باشد و یا اینکه جنس تولیدی صنعت را بخرد اما از ان مهمتر این است که دولت فضای مناسبی برای کار و فعالیت صنعتگران نفت فراهم کند. اگر روابط ما با همسایگان روابط خوبی نباشد و اگر روابط ما با دنیا روابط حساب شده ای نباشد، با پول و فناری می خواهیم چه کار کنیم.

روحانی با بیان اینکه دولت باید فضای مناسب برای کار و سرمایه گذاری در داخل و خارج از کشور فراهم کند، ادامه داد: این دولت از ابتدا رویکرد تعامل سازنده با دنیا را به منظور دستیابی به شرایط برد-برد مدنظر داشته است. ممکن است شرایط استثنایی نیز گاهی پیش آید و مثلا ادم خاصی در جایی از دنیا روی کار بیاید و شرای خاصی حاکم شود، اما این مقاطع گذراست و تمام می شود و از مشکلات عبور می کنیم.

همکاری مشترک  با آذربایجان در خزر

رئیس جمهوری به همکاری مشترک با آذربایجان در خزر اشاره کرد و گفت: برای اولین بار با یک کشور همسابه می خواهیم در یک مخزن دریایی کار مشترک انجام دهیم و ممکن است در اینده چنین توافقی با ترکمنستان هم داشته باشیم. ما منابع مشترک زیادی داریم.

وی با تاکید بر اینکه باید در غرب کارون و پارس جنوبی تلاش ها با سرعت بیشتری ادامه پیدا کند، عنوان کرد: امیدوارم در دولت دوازدهم پارس جنوبی را تکمیل کنیم و به سرانجام برسانیم و قدم بعدی رسیدن به تولید پایدار در این میدان است.

روحانی بر اهمیت پروژه توسعه منطقه جاسک، اهمیت توجه به مسئولیت اجتماعی در صنعت نفت و اهمیت تامین منابع مالی در این صنعت تاکید کرد.

وی پروژه های پایین دستی نفت را نیز بسیار حائز اهمیت برشمرد و به توسعه گازرسانی در دولت تدبیر و امید اشاره کرد و گفت: این اقدام ارزشمند هم از نظر حفظ محیط زیست و هم از نظر بهبود رفاه مردم اهمیت دارد و امیدواریم همانطور که در دستور کار وزارت نفت است، شاهد گازرسانی به ۵ هزار روستای دیگر باشیم.

صدها رفراندوم برگزار کنیم، باز آزادی و استقلال رای می آورد

رئیس جمهوری در پایان اذعان داشت: به نظر من اگر صدها بار هم رفراندوم بگذاریم، باز هم مردم بیش از ۹۸,۲ درصد به استقلال رای می دهند؛ کسی به وابستگی رای نمی دهد. اگر صد بار رفراندوم بگذاریم، مردم باز هم به آزادی رای می دهند؛ مردم به مردمسالاری رای می دهند؛ مردم به دیکتاتوری رای نمی دهند. بین اسلام و غیراسلام، مردم به اسلام رای می دهند.

وی خاطرنشان کرد: دولت ها همه موقت است؛ آن چه می ماند اراده ملت است. ملت ایران با اراده اش به حرکت در مسیر استقلال و آزادی ادامه می دهد.


نوشته شده توسط:پشتیبان - 5416 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۱
برچسب ها:
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال