پيامدهای ژئوپليتيكی سرمايه‌گذاری چين در گوادر و تاثیرات آن بر منطقه و ایران

دسته: اخبار بین الملل , اخبار روز , اخبار فدراسیون , تحلیلی , سر تیتر اخبار
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۱۴ فروردین ۱۳۹۷

ظهور قدرت‌های اقتصادی نوين در حاشيه اقيانوس هند اين منطقه را تبديل به عرض‌های از رقابت‌ها و كنش‌های ژئوپليتيك بازيگران منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای در سده ۲۱ نموده است. در اين راستا چين به عنوان قدرت نو ظهور جهانی در رقابت با قدرت‌های رقيب خود تلاش می‌كند با سرمايه گذاری در نقاط استراتژيك اقيانوس هند نظير گوادر پاكستان از تنگناهای ارتباطی و ژئوپليتيكی رهايی يافته و بتواند به برتری خود در عرصه اقتصاد جهانی ادامه دهد.

اين امر موجب می‌شود كه وزن ژئوپلتيكی و اقتصادي پاكستان ارتقا يافته و از طرفي پيامدهايی را بر منطقه از جمله بر بندر چابهار ايران به همراه داشته باشد. از اين رو مسأله پژوهش حاضر اين امر می‌باشد كه موضوع همكاری‌های اقتصادی چين و پاكستان در پروژه گوادر چه پيامدهای اقتصادی و ژئوپليتيكی براي ايران به ويژه بندر چابهار به همراه خواهد داشت. با عنايت به اين موضوع اين پژوهش با روش توصيفي- تحليلي به بررسی جغرافيايی منطقه و ويژگي‌های ژئوپليتيكی مؤثر در شكل‌گيری اين قرارداد و اثرگذاری آن بر بندر چابهار و تجزيه و تحليل آن می‌پردازد.

روش جمع آوری داده‌ها مطالعات كتابخانه ای و اسنادی می‌باشد. يافته‌های تحقيق نشان می‌دهد به مرور زمان پيامدهای راه‌اندازی بندرگوادر بر منافع ملی ايران، تأثير خواهد گذاشت و موجب انزواي ژئوپليتيك ايران در منطقه شده و فرصت‌های اقتصادی و امنيتی ايران در بندر چابهار را تبديل به تهديد خواهد نمود.

لطفا برای دریافت فایل کامل مطلب روی کلمه لینک کلیک نمایید.


نوشته شده توسط:داود امیر احمدی - 158 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۴
برچسب ها:
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال