حضور نماینده فدراسیون صنعت نفت ایران در کنفرانس جهانی نفت ۲۰۱۸

دسته: اخبار بین الملل , اخبار روز , اخبار فدراسیون , اخبار نفت , ویژه های خبری
بدون دیدگاه
جمعه - ۴ اسفند ۱۳۹۶

International Petroleum Week 2018 London 

۲۰-۲۲ Feb

حضور در كنفرانس جهاني نفت ٢٠١٨ لندن و ايراد سخنراني از طرفيت هاي بخش خصوصي ايران در صنايع نفت و گاز كشور با حضور بيش از ٧٠٠ شركت بين‌المللي نفتي از سراسر جهان.

از ايران نمايندگاني از حوزه نفت، شركت هاي E&P  اكتشاف و توليد و نيز صنايع پايين دستي حضور داشتند. هيات ايراني در پنل اختصاصي کنفرانس توانمندهاي و ظرفيت‌هاي سرمايه گذاري و توليدي را مطرح نمودند. براي اولين بار بعد از پيروزي انقلاب، كميسيون انرژي اتاق تهران و فدراسيون صنعت نفت ايران با همكاري موسسه انرژي لندن در اين كنفرانس ثبت و مورد حمايت همه جانبه قرار گرفت. اختصاص يك پنل تخصصي براي ايران در روز اول همايش حاصل تعامل سازنده اتاق و فدراسيون با موسسه فوق بوده است.

 

خلاصه ای از آن چه در کنفرانس گذشت …

مدیرعامل Energy Tnstitute در افتتاحیه کنفرانس گفت:

ما باید خود را با گاز و تغییرات اقلیمی تطبیق دهیم. باب دادلی مدیرعامل BP نیز گفت: صنعت از کمبود به فراوانی در حال حرکت است. این بدان معنا نیست که نفت و گاز بیشتری وجود دارد بلکه ما در تولید آن بهتر شده ایم.

نکات مهم چشم انداز جدید انرژی از نظر باب دالی :

 • انرژی بیشتر
 • هزینه های پایین تر
 • انتشار گازهای گل خانه ای کمتر

وی ادامه داد که اگر ما تغییر را قبول کنیم و فرصت‌های جدید، تکنولوژی‌های جدید و افراد جدید را به کار گیریم، اطمینان دارم این صنعت می‌تواند دنیا را تغییر دهد. ایشان در باره صنعت سازگار صحبت کرد که تمرکز آن بر سرمایه گذاری بر روی گاز، تغییر و حرکت از زغال سنگ، به سمت گاز است.

Carbon Capture/ carbon storage capture/ and utilization storage

 هم‌چنین جهان در حال رقابت با انرژی‌های تجدیدپذیر نیست، در حال رقابت برای کاهش انتشار گازهای گل‌خانه‌ای است.

او گفت روندهای فعلی تا سال ۲۰۴۰ ادامه پیدا خواهد کرد و ما پیش بینی می‌کنیم سوخت‌های غیر فسیلی یک چهارم انرژی دنیا را تشکیل می‌دهند. گاز ۳ برابر سریع‌تر از نفت رشد خواهد کرد.

باب دادلی چالش‌های مهم صنعت نفت را رقابت در زمان فراوانی نفت و گذار و انتقال به آینده‌ای با کربن کم عنوان کرد.

Andy Brown مدیر بخش بالادستی Shell گفت، ما به پذیرش انرژی‌های جدید که در کسب و کار نفت و گاز تعریف شده‌اند، نیاز داریم. ما نیاز به پذیرش CCUS داریم. باید کاهش هزینه‌های خود را حتی با افزایش قیمت نفت ادامه دهیم. در این صورت می‌توانیم در طول گذار (  Transition) انرژی، انعطاف‌پذیر باقی بمانیم.

مدیر بخش اکتشاف و تولید شرکت توتال گفت این شرکت ۱۰% از بودجه تحقیق خود را برای کاهش کربن هزینه می‌کند.

مدیرعامل شرکت حمل و نقل تجاری  ENI گفت، بهبود دسترسی انرژی مردم در دنیا مهم است و تقاضای جهانی انرژی را تحت تاثیر قرار خواهد داد. این شرکت در استفاده از Block Chain در تجارت جلودار است و این فناوری باعث امن‌تر و قوی‌تر شدن عملیات می‌شود.

در ادامه ۳ عامل مهم تغییرات در صنعت نفت و گاز :

 1. جمعیت شناشی ( Demographics)
 2. تغییرات اقلیمی ( Climate Chage)
 3. نوآوری(Innovation)

 

مدیر بخش تحقیقات OPEC :

اهمیت اوپک برای تعادل دوباره و تامین عرضه نفت قطعی است. اوپک تاکید می‌کند که در رقابت با گاز، شیل نیستیم. ما به همه این منابع سوخت نیاز داریم اما باید قیمت آن مناسب باشد.

معاون وزیر انرژی آمریکا گفت : در ۴۰ سال اخیر بخش انرژی ایالات متحده تغییر کرده است این تغییرات حاصل نوآوری بوده است نه مقررات. ایالات متحده در دهه آینده صادرکننده کامل انرژی خواهد شد. سلطه انرژی به معنای امنیت کامل انرزی و امنیت ملی بیشتر برای شهروندان آمریکا است. ایشان در بخش دیگری از صحبت‌های خود به LNG اشاره کرد و گفت، آمریکا تا سال ۲۰۲۰ ظرفیت صادرات ۱۰ میلیارد فوت مکعب در روز را خواهد داشت. هم‌چنین گفت پیش بینی تقاضا برای ما سخت است ولی ما می‌بینیم که تقاضای خرید برای LNG روز به روز افزایش می‌یابد و پیش بینی عرضه آسان‌تر خواهد شد.

وزیر نفت امارات گفت، امیدواریم بتوانیم همکاری بین کشورهای اوپک و غیر اوپک را ادامه دهیم. پتانسیل این همکاری برای اتحاد بیشتر وجود دارد.

سهیل المرزواغی وزیر نفت امارات و رییس دوره ای اوپک می‌گوید، کشورهای اوپک و غیر اوپک ( ۲۴ کشور) در حال تهیه پیش نویس اساسنامه گروه جدید هستند تا همکاری این کشورها در زمینه سقف تولید را دائمی کند. ایشان گفت تهیه این منشور ممکن است تا پایان سال ۲۰۱۸ به طول بیانجامد. بعد ادامه دادند که، انتظار می‌رود بازار نفت در سال ۲۰۱۸ به تعادل برسد. شکل‌ های مختلف انرژی در سه پارامتر اصلی رقابت می‌کنند :

 1. هزینه ای
 2. پایداری
 3. امنیت عرضه

وی خواستار سرمایه گذاری ۱۰ تریلیون دلاری در صنعت نفت تا سال ۲۰۴۰ برای پاسخ به تقاضای جهانی است.

پیش بینی قیمت نفت خام Brent در ۱۲ ماه آینده بین ۶۰ تا ۶۹ دلار خواهد بود.

استیون دالتون از HSF  Legal در باره خلاقیت در بازار ادغام و تملک  تاثیر تکنولوژی صحبت کرد.

دکتر محمدعلی عمادی مشاور ارشد معاونت امور توسعه و مهندسی شرکت نفت ملی ایران با موضوع فرصت های سرمایه گذاری در بخش بالادستی و شرکت‌های E&P سخنرانی کرد.

دکتر رضا پدیدار رییس کمیسیون انرژی اتاق تهران و نایب رییس فدراسیون صنعت نفت ایران در زمینه فرصت‌های سرمایه گذاری در بخش خصوصی ایران در توسعه صنایع پایین دستی به طور مشروح سخنرانی نمود و ظرفیت‌های بالقوه در قراردادهای ساخت تجهیزات و قراردادهای  EPC و  EPDC را در قراردادهای مشارکت تولید و انتقال تکنولوژی برشمرد.

مدیر ارشد IBM آقای Lug Niazi گفت، چهار تکنولوژی اثرگذار در گذر دیجیتال و انرزی راباید مورد توجه قرار دهیم :

 • The Cloud
 • LOT
 • Congnitive Tech
 • Block chain

راب ون اگموند مدیرعامل شرکت quintiq در مورد چگونگی استفاده از تکنولوژی برای بهینه سازی زنجیره تایمن صحبت کرد.

لئوسیمونوویچ از زیمنس انرژی در باره افزایش تهدیدات سایبری صنعتی پیچیده و لزوم رهبری توسط شرکت‌های جهانی برای حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی آن‌ها صحبت کرد.

دکتر نرسی قربان از کمیته بین المللی انژی اتاق ایران نیز ظرفیت‌های سرمایه گذاری در پروژه‌های میان دستی ونیز سوابق انرژی ایران در مقایسه با شرکت‌های اثرگذار و نیز کشورهای صاحب نام انرژی را برشمرد.

فابیو کوهن مدیرعامل  VORTEXO در باره هوش مصنوعی و نیاز به سازمان‌ها برای به کارگیری این تغییر پارادایم در تکنولوژی صحبت کرد.

در دور بعدی سخنرانی ها آقای اسپنسر دیل اقتصاددان ارشد شرکت BP در باره چشم انداز انرژی ۲۰۱۸ سخن گفت و تاکید نمود سوخت‌های نفت، زغال سنگ، گاز و غیر فسیلی هر کدام تا سال ۲۰۴۰ یک چهارم سبد انرژی را تشکیل خواهد داد که منجربه افزایش رقابت بین سوخت‌ها خواهد شد. ایشان اشاره کرد رشد سریع خودروهای الکتریکی به معنای کاهش ۵۰ درصدی مصرف نفت در بازارهای حمل و نقل تا سال ۲۰۴۰ خواهد بود. اما تقاضای نفت هم چنان بالاتر از امروز است. ایشان یک عدم قطعیت اشاره نمود و آن سرعت رشد Tight oil است که به دلیلش عوامل مالی و سروکار داشتن با منابع زیرزمینی است. مسیرها تا ۵ الی ۷ سال آینده مشابه است. سپس براساس این متغیرها از هم جدا می‌شوند.

پروفسور  Jim skea رییس سابق  Energy Institute گفت، با توجه به نظرات آقای  Nick Nuttall مدیر ارتباطات و توسعه تغییرات اقلیمی سازمان ملل در باره توافق پاریس گفت، باید تعامل صنعت نفت و گاز با این توافق‌نامه به صورت یک موج تغییر در نظر گرفته شود.

در پایان روز دوم معاون اجرایی بخش انرژی‌های نو شرکت Shell آقای Gain Borough نیز گفت، هیدروژن نقش مهم و اثرگذاری را در ذخیره انرژی در زمان طولانی ایفا خواهد کرد.


نوشته شده توسط:داود امیر احمدی - 144 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۴
برچسب ها:
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی