پایداری اقتصادی در گرو ثبات نرخ ارز است.

دسته: اخبار روز , اخبار فدراسیون
بدون دیدگاه
پنج شنبه - ۱۹ بهمن ۱۳۹۶

دکتر رضا پدیدار عضو هیات مدیره فدراسیون صنعت نفت ایران و رییس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق بازرگانی تهران

پایداری اقتصادی در گرو ثبات نرخ ارز است بنابراین می‌طلبد دولتمردان به این مهم توجه جدی داشته باشند چرا که نوسانات نرخ ارز می تواند بر تصمیم گیری ها و عملکرد کسب و کارها تاثیر بگذارد.

هنگامی که یک کسب و کار با بی ثباتی نرخ ارز رو به رو باشد بدون شک نخواهد توانست پیش بینی‌های لازم را به صورت دقیق انجام دهد و برنامه‌ریزی برای آینده در این شرایط بسیار دشوار و نامطمئن می‌شود.

نرخ ارز یکی از مهم‌ترین متغیرها در تعیین قیمت واردات و صادرات کسب و کارهاست و نوسانات این شاخص باعث تغییراتی در قیمت و در نتیجه افزایش و کاهش میزان تجارت خارجی می انجامد.

تعیین نرخ ارز نقش موثری در حوزه صادرات و واردات و به تبع تنظیم و تعدیل تراز تجاری کشور بازی می‌کند.

پدیدار با بیان این‌که پایداری اقتصادی در گروثبات نرخ ارز است، اظهارداشت: شناور بودن این شاخص مانع جدی ایجاد ثبات اقتصادی در جامعه است.

تغییر در نرخ ارز موجب ایجاد تکانه هایی در تمامی شاخص های اقتصادی کشور می‌شود.

این کارشناس اقتصادی افزود: رشد نرخ ارز باعث کاهش ارزش پولی ملی، افزایش مخارج دولت بر واردات کالا، ایجاد تورم، گرانی مواد اولیه وارداتی تولید و به تبع افزایش قیمت اجناس در بازار، تاثیر منفی بر تراز تجاری و موارد مشابه دیگر در کشور خواهد شد.

وی هم‌چنین با تاکید بر این‌که صادرات با تغییر در شاخص نرخ ارز تقویت نمی‌شود، اظهارداشت: افزایش نرخ ارز در کوتاه مدت شاید به نفع صادرات و صادرکنندگان باشد ولی در بلند مدت این چنین نیست چرا که کشور وابستگی شدیدی به واردات مواد اولیه دارد که این امر در نهایت منجر به ایجاد تورم و تاثیر منفی روی تراز تجاری مملکت می شود.

پدیدار در ادامه گفت: رونق صادرات یکی از عوامل مهم دستیابی به رشد و توسعه اقتصادی پایدار است که مهم ترین هدف سیاست‌‍گذاری در بخش تجارت خارجی را تشکیل می‌دهد.

وی افزود: کنترل تغییرات نرخ ارز در جهت رونق صادرات به ویژه از نوع غیرنفتی گامی مهم در مسیر رشد و توسعه اقتصادی کشور تلقی می‌شود.

ایشان یادآورشدند که بر پایه بسیاری از مطالعات انجام گرفته آشفتگی و نوسان در رفتار نرخ واقعی ارز تاثیر منفی بر دیگربخش‌های اقتصادی از جمله صادرات دارد.

منبع : برنامه «راه ابریشم» رادیو اقتصاد


نوشته شده توسط:داود امیر احمدی - 144 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۸
برچسب ها:
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی