محاسبات کوانتومی از جهان تخیل به واقعیت تبدیل شده است.

دسته: اخبار بین الملل , اخبار روز , اخبار فدراسیون , اخبار نفت , دولت و مجلس , سر تیتر اخبار , ویژه های خبری
بدون دیدگاه
پنج شنبه - ۱۹ بهمن ۱۳۹۶

مقدمه‌ای ساده و روان از دیدگاه‌مان …

شرایط حال کشور و عدم کسب موفقیت‌ در حوزه تولید تصمیم یا ساخت درست آن و به تبع آن گرفتن تصمیمات نادرست فراوان در حوزه‌های کلان تا خُرد پیرامون مسایل جاری کشور حاکی از آن است که برنامه نداریم و نیز مسوولی برای آن.

در همین شرایط کنونی که به شدت درگیر روزمرگی‌های‌مان هستیم دنیا به گونه‌ای کاملا متفاوت، چه از لحاظ تولید محتوا و چه از لحاظ فرایند زمان تولید آن، در تب و تابی متمایز و متفاوت با هزاره‌های قبل از خود است.

بی‌شک تحولات عظیمی که در تمامی عرصه‌های تکنیکی و تکنولوژیکی شاهدش هستیم حاصل تعمق و تفکراتی است که از چند دهه گذشته برایش فکر و هزینه شده است و امروز همگان از آن بهره‌مندیم. این روند تفکر و سپس تولید در همه عرصه‌هایی که انسان محور آن است (سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و …)لحاظ شده، می‌شود و خواهد شد.

بودن در بطن این‌گونه تحولات، قدرتی قابل، نگرشی ژرف، ذهنی تحلیل‌گر، دیدگاهی فرا منطقه‌ای، آرمانی ارزشی و تفکری مبتنی بر سیستم را می‌طلبد تا تو، من و ما را متمایز کند. همانند تمایزی که امروز بسیاری از آن بهره برده‌اند. با وجود چنین نگرشی کمتر یا اصلا بازیچه دیگران نخواهیم شد.

روایت امروز ما هم چون مسافری است که داخل کشتی نشسته‌ و همانند سایر مسافران با یک‌دیگر بحث می‌کنند ولی نمی‌دانند این کشتی به کجا می‌رود؟ نمی‌دانند موضوعاتی که روی آن بحث می‌کنند اصلا در دنیا موضوعیت دارد یا خیر؟

بزرگ‌ترین، مهم‌ترین، کارآمدترین و اثرگذارترین قشر، ‌قشر جوان است. مدیران جوان ما، ‌در واقع تصمیم‌سازان تجارت ما هستند. مهم‌ترین موضوعی که بتواند آینده ‌تجارت،‌ اخلاق و کشورداری موفق را برای‌مان به ارمغان آورد شناخت موقعیت خودمان نسبت به مکانی که در آن زندگی می‌کنیم، جهت حرکت دنیا و پیش‌بینی صحیح نسبت به آن‌چه در آینده به وقوع می‌پیوندد، خواهد بود. هیچ‌گاه با نگاه گذشته و ابزارآلات و دانش گذشته نمی‌توان برای آینده برنامه‌ریزی کرد.

این مشکل فقط مربوط به کشور ما نیست،‌ بیش از ۵۰ درصد از پیش‌بینی‌های شرکت‌های بزرگ نفتی جهان نادرست در می‌آید، به دلیل آن‌که دیدگاه آن‌ها نسبت به بررسی دنیا بسیار باریک بوده و فقط از پنجره خودشان و نگاه آن حوزه، اطلاعات جمع‌آوری و پردازش کردند. امروزه بسیاری از مراکز تحقیقاتی دنیا که با دیدگاه گسترده‌تری به دنیا نگاه می‌کنند پیش‌بینی‌های دقیق‌تری دارند.

  • تکنولوژی به کجا می‌خواهد برود و چه تغییراتی را ایجاد می‌کند و روند سرعت آن چگونه است؟
  • چه معایب و مشکلاتی دارد؟

با پاسخ به سوالاتی از این دست می‌توانیم برای تجارت امروز و آینده برنامه‌ریزی‌ کنیم.

مثال عملی می‌زنم تا مطلب بهتر قابل درک شود. سال‌هاست شعار کارآفرینی و اشتغال‌زایی را می‌شنویم. همه دولت‌ها نیز می‌خواهند شغل ایجاد کنند اما هیچ‌کدام اتفاق نمی‌افتد و در واقعیت روز به روز تعداد شغل‌ها کم می‌شود. دلیل آن عمر کوتاه سیاستمداران است؛ سیاستمداران عمری ۲ تا ۴ ساله دارند تا انتخابات بعدی کارشان عوض می‌شود و نمی‌توانند آینده را ببینند. دلیل اصلی این کاهش این است که تکنولوژی نیاز به بسیاری از مشاغل را از بین می‌برد. افزایش بهره‌وری با افزایش رشد تکنولوژی منجر به کاهش حضور نیروی انسانی می‌شود.

امروزه پیشرفت صنعت اتوماسیون و صنعت رباتیک باعث شده بسیاری از کارها مانند کارگرها و مشاغل میانه که بخش عمده‌ای از مشاغل جامعه را به خود اختصاص می‌داد، تحت تاثیر قرار دهد. بسیاری از کارخانه‌ها سیستم رباتیک دارند و ربات جایگزین انسان شده است. اما واقعیت این است که در حال حاضر فقط ۱۰ درصد تولید کارخانه‌ها وابسته به ربات است. اگر ما ندانیم چه اتفاقی در دنیا می‌افتد و چه اتفاقی خواهد افتاد نمی‌توانیم پیش‌بینی صحیحی داشته باشیم.

در سال ۲۰۰۷ نوکیا بیش از یک میلیارد مشتری داشت اما ظرف ۲ سال نابود شد. در سال ۲۰۰۹ نوکیا بازار را واگذار کرد چون نتوانسته بود آینده را درست ببیند و خود را به روز کند.

از سال ۱۹۴۸ تا ۱۹۷۲ کشور انگلستان بیش از ۴۰ کارخانه خودروسازی داشته، که امروز خبری از آنان نیست. اگر بگویند تا ۱۰ سال آینده خودروهایی مانند بنز و بی‌ام‌دبلیو یا شرکت‌های نفتی بزرگ مانند شل دیگر وجود نخواهند داشت قابل قبول خواهد بود.

ما نمی‌توانیم تمام اتفاقات دنیا که روی می‌دهد یا روی خواهد داد را بررسی کنیم اما می‌توانیم برای مدیران جوان که آینده برای آن‌هاست یک علامت سوال ایجاد کنیم تا بروند و بیشتر جهان را بشناسند. امروزه به دلیل وجود اینترنت به راحتی می‌توان به اطلاعات دسترسی پیدا کرد. بسیاری از آموزش‌ها که می‌بینیم در آینده کاربردی نخواهد داشت. سیستم آموزش عوض خواهد شد زیرا با تکنولوژی‌های بنیادی روبرو هستند.

در سال ۱۹۵۶ هوش مصنوعی توسط یک‌سری از ریاضی‌دان‌ها و دانشمندان برنامه‌ریزی شد اما به دلیل سرعت پایین پردازش کامپیوتر‌ها این الگوریتم قابل اجرا نبود اما از سال ۲۰۰۸ که به آن دوران زمستان هوش مصنوعی می‌گویند، این روند تغییر نمود. هوش مصنوعی مانند بچه است و فقط به آن دیتا داده می‌شود و لازم نیست برای آن برنامه بنویسیم، می‌تواند یاد بگیرد چگونه این دیتاها را پردازش کند. خطاهای هوش مصنوعی نسبت به انسان کمتر است. امروزه شرکت‌های گوگل،‌ مایکروسافت و آمازون بزرگ‌ترین هوش مصنوعی را دارند.

برای شناخت آینده این سوال مطرح است ‌که دنیا به کجا می‌رود؟

از گذشته نزدیک تاکنون بسیاری از مشاغل از بین رفته‌اند اما به دلیل کند بودن سرعت تغییر تکنولوژی افراد این فرصت را داشتند تا خود را با این تغییرات تطبیق دهند. مثلا درسی که خوانده‌اید ممکن است طی چند سال برایش کاری وجود نداشته باشد و این نیازمند آن است که سیستم آموزشی تغییر کند. در آینده نیاز به دانشگاه و دوره‌های پیشرفته نیست چرا که بر اساس تحقیقات انجام شده کودکان در آینده نزدیک در ۳ تا چهار سالگی توانایی خواندن و نوشتن را خواهند یافت.

یک محاسبه (نمودار) در جهان است به نام دو برابر شدن، که اشاره دارد به آن که کل دانش بشری هر ۲ سال ۲ برابر می‌شود. در سال ۲۰۲۰ این مدت به ۱۲ ماه کاهش پیدا می‌کند و در سال ۲۰۳۰ به کمتر از یک ماه می‌رسد، یعنی ظرف کمتر از یک ماه کل دانش بشری ۲برابر خواهد شد و شما هیچ‌وقت نمی‌توانید با آن رقابت کنید مگر آن‌که خود را به سیستم کامپیوتر و هوش مصنوعی مجهز نمایید.

آینده خیلی زودتر از آن‌که فکر کنید اتفاق می‌افتد. این تغییرات همین حالا هم در اطراف شما در حال وقوع است. مثلا تغییرات بنیادنی در تلفن‌های همراه طی ۴ یا ۵سال اخیر.

آن‌چه می‌خواهم بگویم این است که سرعت پیشرفت تکنولوژی بسیار بالاست. باید ببینیم خودمان و ‌فرزندان‌مان را به چه چیزی مسلح کنیم، ‌برای چه چیزی آموزش ببینیم، چگونه خود را تطبیق دهیم، چگونه برای تجارت‌های خود با توجه به آینده برنامه‌ریزی کنیم زیرا آن‌کسی برنده است که بتواند آینده را خوب ببیند و برای آینده تجارت خودش برنامه‌ریزی کند نه برای امروز زیرا آن‌چه برای امروز معنی دارد برای فردا بی‌معنی خواهد بود.

اصل روایت …

 

زمانی که تمامی مفسران سرگرم نقد و تفسیر هنجار‌شکنی‌های دونالد ترامپ هستند، از توجه به تغییرات عظیم جهان بازمانده‌اند. برای حفظ تعادل در جهان رسانه این مقاله به بررسی تغییرات عظیم تکنولوژی در دورانی که تمام توجهات به سمت ترامپ است اختصاص داده شده است. تغییراتی که برای انطباق یافتن با آن‌ها بزرگ‌ترین چالش قرن رخ خواهد داد و تمامی کارگران آمریکایی را یک شبه از مزارع به کارخانه‌ها خواهد کشاند.

دو سال و نیم قبل برای نوشتن یک کتاب درمورد هوش مصنوعی آی بی ام به نام «واتسون» تحقیق می‌کردم، این پروژه هوش مصنوعی تا حدی کامل طراحی شده بود که برای غلبه بر دو دوره مخاطرات قابل استفاده شود. پس از این‌که میزبان من پروژه واتسون را (در آزمایشگاهی بر فراز شهر نیویورک در یکی از برج‌های نیویورک) به‌من نشان داد، وارد اتاقی شدیم که گروه کوچکی از دانشمندان آی بی ام یک پروژه پیش‌رو به نام محاسبات کوانتومی را بررسی می‌کردند. در آن زمان به‌نظر می‌رسید که این پروژه مربوط به جنگ ستارگان است و سال‌های خیلی دور و حتی شاید در یک کهکشان دیگر قابل دستیابی خواهد بود.

هفته گذشته وقتی دوباره به آن آزمایشگاهی بازگشتم و اولین رایانه کوانتومی با قدرت پردازش اطلاعات ۵۰ کوانتوم بایت یا کیوبایت را دیدم، متوجه شدم این رایانه برای ماه نوامبر(آبان و آذر ۹۷) آماده بهره‌برداری است. اگرچه به‌کارگیری این طرح برای متحول کردن صنایع هنوز نیازمند یک دهه زمان است که بتواند به اندازه کافی قدرتمند و قابل اعتماد شود اما آن‌چه مسلم است محاسبات کوانتومی از جهان تخیل به واقعیت تبدیل شده و سرعتش بسیار بیشتر از آن‌چیزی است که تصور می‌شد. برای نشان دادن اهمیت موضوع توجه‌تان را به این نکته جلب می‌کنم. اگر دیدن ماشین‌های بدون راننده یا انجام کارهایی مانند خبرنویسی یا طراحی یک سخنرانی مهم توسط هوش‌های مصنوعی‌ای که رایانه‌های کلاسیک ساخته شده از ترانزیستورها طراحی‌شان کرده‌اند، نگرانتان می‌کند، یادآوری می‌کنم این رایانه‌های قدیمی به‌اندازه کافی قدرت پردازش و حافظه برای حل مشکلاتی که دانشمندان آی بی ام آن را مشکلات «خودانگیخته» تاریخی می‌نامند، ندارند و این در حالی است که رایانه‌های کوانتومی با اتصال به رایانه‌های کلاسیک در فضای مجازی توانایی حل آنان را در مدت چند ثانیه خواهند داشت.

به عنوان مثال، امروزه سوپرکامپیوتر‌ها توانایی شبیه‌سازی یک مولکول ساده را دارند. شیمی‌دان‌ها در‌ تلاش برای دستیابی به ترکیبات جدیدی هستند که از طریق آن باتری‌های بهتر و داروهایی برای نجات انسان‌ها بسازند. در این مسیر ابتدا باید ساختار مولکولی ناشناخته را تشخیص دهند سپس در جهان واقعی مورد آزمایش قرار دهند. این درحالی است که رایانه‌های کوانتومی وعده داده شده به‌راحتی و با دقت بالایی می‌توانند عملکرد ساختار مولکول‌های جدید را پیش‌بینی کنند و چگونگی عملکرد آن‌ها با سایر ترکیبات را نشان دهند. فرایند پردازش اطلاعات رایانه‌های کوانتومی با رایانه‌های کلاسیک متفاوت است. ذخیره اطلاعات در رایانه‌های کلاسیک با استفاده از کد صفر و یک است درحالی‌که رایانه‌های کوانتومی از دو عامل جدید یعنی پیچیدگی و غلظت برای پردازش و تحلیل داده‌ها استفاده می‌کنند درنتیجه سرعت پردازش آن‌ها ۱۰۰هزار برابر سریع‌تر از امروز خواهد بود.

تالیا گرشون، یکی از محققان حوزه آی بی ام برای نشان دادن قدرت رایانه‌های جدید در حل مشکلات با متغیرهای متعدد، ویدیوی جالبی را طراحی کرد که در آن یک میز برای ده نفر مهمان چیده شده بود و این سوال وجود داشت چند حالت برای نشستن ده نفر مهمان وجود دارد. جواب او به این سوال ۳/۶ میلیون حالت است. وی در ادامه توضیحاتش شرح می‌دهد که حل کردن مشکلاتی از این دست اما در مقیاس بزرگ‌تر از عهده رایانه‌های کلاسیک برنمی‌آید. مشکلاتی مانند رمزگشایی از رمزها و کدهای بسیار پیچیده وقتی با تعداد بسیار زیادی از متغیرها روبرو هستیم یا برای مدل‌سازی‌های مولکول‌ها در جایی که نیازمند محاسبه تعداد معینی از فعل و انفعالات هستید.

رایانه‌های کوانتومی با داشتن قدرت پردازش متفاوت بدون هیچ سختی قادر به انجام دقیق تمام محاسبات هستند. دستیابی به این سیستم کوانتومی قابل استفاده و رسیدن به این مرحله از راحتی دلیل بسیاری از رقابت‌ها و سختی‌هایی است که در بین چین، مایکروسافت، گوگل، اینتل، آی بی ام در جریان است.

آروند کریشنا، یکی از مدیران بخش آی بی ام توضیح می‌دهد که اگر با یک رایانه عادی بخواهیم یک مولکول قهوه را بررسی کنیم لازم است آن مولکول را ده برابر کنیم اما با رایانه کوانتومی در سه یا چهار برابر سایز عادی آن نیز قابل بررسی است. بعد از این تحولات، مسایلی را که حتی تصورش نیز برایمان دشوار بود می‌توانیم مدلسازی و حل کنیم. تاکنون دانشگاه‌ها و شرکت‌های زیادی به سیستم‌های کوانتومی دسترسی پیدا کرده‌اند و بیش از دو میلیون برنامه کوانتومی برای تایید گرفتن نصب شده‌اند و تئوری‌هایی که تاکنون سیستم‌های پردازش اطلاعات قادر به تایید و بررسی آن‌ها نبودند بر روی کاغذ آمده‌اند. بهتر است دوباره به امروز بازگردیم و از هوش‌های مصنوعی رایانه‌های دیجیتال و مهارت‌های اولیه یا پیشرفته‌ای که در آن‌ها استفاده شده است و سایر عواملی که ما را در طول یک دهه آینده به سمت استفاده از سیستم‌های کوانتومی هدایت می‌کند، ممنون باشیم.

هدر مک‌گوان، به‌عنوان متخصص «از آموزش تا بازارکار» تاکید می‌کند که در اکتبر ۲۰۱۶(مهر-آبان ۹۵) شرکت‌باربری «بودوایزر» یک کامیون حامل نوشیدنی، ۱۲۰ مایل (۲۰۰ کیلومتر) را بدون سرنشین رانندگی کرد. در دسامبر ۲۰۱۶(آذر-آبان ۹۵) شرکت آمازون اعلام کرد که یک برنامه برای خودکار کردن فروشگاه موادغذایی «آمازون گو» درنظر دارد که ترکیبی از استفاده از نگاه کامپیوتر و تکنولوژی‌های یادگیری پیشرفته است (این فروشگاه چند روز قبل در سیاتل افتتاح شد).

در این برنامه کالاها ردیابی می‌شوند و تنها زمانی که آنها از فروشگاه خارج شوند از طریق حساب اعتباری مشتریان مبلغ کسر می‌گردد. در فوریه ۲۰۱۷(بهمن-اسفند ۹۵) بانک مرکزی آمریکا سه شعبه را با عنوان «کارکنان کمتر» راه‌اندازی کرد که در این شعبه‌ها تمام امور بانکداری به‌طور کاملا خودکار انجام می‌شود و در‌صورت نیاز به نیروی انسانی از طریق ویدیو کنفرانس امکان برقراری ارتباط با یک اپراتور وجود دارد. اگرچه این تحولات یک چالش بزرگ برای کشورهای توسعه‌یافته است اما در کشورهایی مانند مصر، پاکستان، ایران، سوریه، عربستان سعودی، چین و هندوستان که بیشتر جمعیت جوان‌شان بی‌کار هستند و علت آن نداشتن تحصیلات کافی برای حتی مهارت‌های پایه‌ای تکنولوژی موجود است، خودکار شدن چالش بزرگ‌تری خواهد بود.

جینی رومتی، رییس هیات مدیره آی بی ام در یک مصاحبه یادآور شد، تمامی مشاغل نیازمند تکنولوژی خواهند شد بنابراین سیستم آموزشی نیازمند بازنگری است. حضور برنامه درسی ۱۲ ساله مسلم است اما آموزش بزرگسالان نیازمند بازنگری است که شامل آموزش در تمام طول زندگی است و این بخش بسیار مهم‌تر است. او ادامه داد، هوش مصنوعی فرصت ویژه زمانه ماست و شغل معضل زمانه ما خواهد بود. برخی از شغل‌ها از بین خواهند رفت و صد‌در‌صد مشاغل از طریق سیستم‌های هوش مصنوعی تکوین خواهند شد. شرکت‌های فناوری این تکنولوژی‌ها را تولید می‌کنند بنابراین مسوولیت ما کمک به افراد است که خود را با شرایط جدید وفق دهند.

در این‌جا منظور دادن تبلت یا انواع پی‌سی به افراد نیست بلکه افراد باید از آموزش مادام‌العمر بهره ببرند. رومتی اظهار داشت برای رسیدن به این مرحله آی بی ام برنامه‌ای را با عنوان «مسیر تکنولوژی در مدارس» طراحی کرده است که با ۱۰۰ کالج و دبیرستان دولتی همکاری می‌کند و یک برنامه شش ساله را برای تعداد کثیری از دانش‌آموزان کم‌درآمد برنامه‌ریزی می‌کند. در این برنامه‌ها آموزش فیزیک، ریاضی، انتگرال در کنار مهارت‌های کاریابی شامل انشاء و مصاحبه شغلی آموزش داده می‌شود. این مهارت‌ها از طریق کارآموزی و مربی‌گری با آی بی ام و ۳۰۰ شرکت دیگر تقویت می‌شود. بچه‌ها بعد از شش سال یا کمتر با دیپلم دبیرستان و یک مدرک کالج بزرگسالان فارغ‌التحصیل خواهند شد. فارغ‌التحصیلان به لحاظ علمی چهار برابربالاتر از متوسط افراد در این سطح هستند، فارغ‌التحصیلانی که جذب بازار کار می‌شوند دوبرابر میانگین دستمزد دریافتی دارند و بسیاری از آن‌ها وارد دوره‌های چهارساله کالج می‌شوند. او هم‌چنین افزود در این دوران هرزمانی که وظایف بیشتری به ماشین‌ها منتقل می‌شود و یا تکنولوژی شکل جدیدی به خود می‌گیرد افراد باید مهارت‌های جدید را یاد بگیرند و یا قابلیت‌های خود را گسترش دهند که بتوانند همواره و همگام با تغییرات به همکاری خود ادامه دهند. بنابراین، آموزش نیازمند یک جهش است و باید از شکل انتقال محتوا به یادگیری به عنوان یک فرایند دایمی تبدیل شود. برآیند آن توانایی آموزش دایمی و سازگاری با موسسات تکنولوژی است و در جهت خلاف آن‌چیزی است که همانند دادوستد برای به‌دست‌آوردن یک مجموعه مهارت عمل می‌کرد. مربیان و معلمان از نقش هدایت‌گر و تنها امکان دسترسی به مهارت خارج شده و به عنوان حامیان عاطفی و اجتماعی به افراد کمک می‌کنند که بتوانند به‌تنهایی در مسیر آموزش مادام‌العمر حرکت کنند. درهرحال هدف از این مقاله منحرف کردن اذهان عمومی از نمایش‌های ترامپ نبود بلکه جهت یادآوری این نکته است که تکنولوژی‌های جنگ ستارگان در نزدیکی شماست اما نه در سالن تئاتر نزدیک شما، در نزدیکی شغل شماست و شما بیشتر از توجه کردن به توئیت‌های ترامپ نیازمند آموزش و آگاهی در این زمینه هستید.

انرژی:

تکنولوژی انرژی از سال ۱۹۷۵ با توانایی بشر در ساخت صفحه‌ها فتوولتاییک تغییر کرد. این تکنولوژی ابتدا برای تولید هر وات ۱۰۱ دلار هزینه در بر داشت که این هزینه در سال ۲۰۱۶ به ۰.۴ دلار رسید. در سال ۱۹۷۵ میزان تولید برق از این سیستم حدود ۲ مگا وات بوده است و در سال ۲۰۱۶ این میزان تولید، به ۷۰ هزار مگا وات رسید. از طرفی هزینه استفاده از نیروگاه‌­های خورشیدی فتوولتاییک در مدت ۴۱ سال از سال ۱۹۷۵ تا ۲۰۱۶ حدود  ۲۲۵ برابر کمتر شده است.

پیش‌بینی‌های صورت گرفته در حوزه نفت نشان می‌دهد که اکتشاف منابع جدید در حال کاهش است. پیش بینی‌­ها حاکی از آن است که میزان تولید نفت در سال۲۰۵۰ به اندازه تولید در دهه­‌های ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ خواهد بود. این بدان معنی است که نیاز ما به نفت به عنوان منبع سوخت کاهش چشم‌گیری در آینده خواهد یافت.

ذخیره انرژی:

یکی از دلایلی عمده عدم توسعه خودروهای الکتریکی و مشکلات استفاده از انرژی­‌های تجدیدپذیر این است که تکنولوژی ذخیره انرژی (باتری) بسیار هزینه‌بر بوده است. روند توسعه تکنولوژی باتری همراه با کاهش هزینه شاهد توسعه روزافزون خودروهای الکتریکی و انرژی­‌های تجدیدپذیر هستیم. شرکت­‌های بزرگ جهان در این زمینه سرمایه‌­گذاری­‌های زیادی انجام داده­اند که شرکت تسلا یکی از مهم‌­ترین آن‌ها است. تسلا در حال تأسیس اولین کارخانه عظیم ساخت باتری در صحرای نواداست که در سال ۲۰۲۰ به بهره‌‌برداری می‌رسد. این کارخانه‌ حدود ۳۵۰ گیگا وات ساعت باتری در سال تولید خواهد کرد. ‌مساحت این کارخانه حدود ۱۰۰ زمین فوتبال است. این کارخانه از انرژی خورشید و انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده می‌‌کند از این رو مشکل ایجاد آلودگی ذخیره انرژی توسط سوخت فسیلی که قبلاً دانشمندان اعلام کرده‌ بودند، کاملاً از بین خواهد رفت زیرا منابع استفاده شده در این سیستم پاک هستند. تسلا برای احداث حدود ۱۰۰ کارخانه باتری‌سازی در دنیا در حال برنامه‌­ریزی است.

یکی از جهش‌هایی که در آینده با آن روبه‌رو هستیم، تکنولوژی باتری‌خواهد بود که به ما اجازه می‌دهد نیروگاه‌های مجازی راه‌اندازی کنیم و زمانی که مصرف پایین است انرژی را ذخیره کنیم.

در تحقیقی نشان داده شده است که هر فرد از سن ۲۰ تا ۷۰ سالگی رانندگی می‌کند و در این ۵۰ سال حدود ۲۷۵ هزار دلار سوخت می‌سوزاند، این میزان در خودرو‌های الکتریکی حدود ۱۲ هزار دلار خواهد بود که نشان از اقتصادی بودن خودرو‌های الکتریکی دارد.

طبق آمار اعلام شده در سال ۲۰۱۷ حدود ۱.۱۵۰ هزار خودروی الکتریکی تولید شده است که نشان از یک روند افزاینده پر شتاب در چند سال اخیر است.

گزارش اوپک درباره تعداد خودرو‌های الکتریکی در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ بسیار جالب توجه است. در گزارش سال ۲۰۱۵ پیش‌بینی شده بود، تعداد خودرو‌های الکتریکی در سال ۲۰۴۰ به ۴۶ میلیون خودرو خواهد رسید و این پیش‌بینی در سال ۲۰۱۶ به ۲۶۶ میلیون خودرو رسید.

زمانی‌که نگرشی خطی به یک مسأله داشته باشیم حتی بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان نیز دچار خطا می‌شوند. علت آن پیشرفت سریع تکنولوژی است؛ ‌از این رو اطلاعاتی که در سال ۲۰۱۵ پردازش شده با اطلاعاتی که در سال ۲۰۱۶ پردازش شده است حدود ۵۰۰ درصد اختلاف دارد.

یکی از مشکلات خودرو‌های الکتریکی باتری‌ است که طبق پیش‌بینی EIA و شرکت‌های ساخت باتری، این هزینه‌ها در حال کاهش است. جالب است بدانید انرژی آینده، ‌‌انرژی فسیلی، خورشیدی یا انرژی‌های نوین نیست بلکه پروژه ایتر (آوردن خورشید به زمین) راهی است که مشکل انرژی بشر را تا یک میلیون سال رفع خواهد کرد.

ایتر به معنای راه است، پروژه ‌ایتر به درخواست آقای گرباچف و رییس جمهور آمریکا علنی شد. اما تفاوت آن در چیست؟

در شکاف هسته‌ مواد اولیه،‌ مواد رادیواکتیو دارای تشعشع است و پروسه طولانی و هزینه‌بری برای آماده‌سازی اورانیوم برای نیروگاه اتمی دارد این در حالی است که در پروژه ایتر از گداخت هسته‌ای استفاده شده است. هدف این پروژه تولید انرژی برق ارزان و سالم برای حفظ محیط زیست و تداوم‌پذیر با استفاده از فرآیند هم‌جوشی در نوع جدید رآکتور هسته‌ای است. مواد اولیه آن هیدروژن، ‌دوتریوم و تریتیوم است که تشعشع ندارد و برای انسان و محیط زیست خطرناک نیست و از هیدرژن به دست می‌آید که بیشترین ماده در جهان است.

از این رو مقرر شد نیروگاه ۵۰۰ مگا واتی تا سال ۲۰۵۰ در فرانسه راه‌اندازی شود که طبق آخرین آمار در سال ۲۰۲۴ اولین فرآیند گداخت هسته‌ای را در آن مشاهده خواهیم نمود. احتمال دارد این پروژه در سال ۲۰۳۲ به اتمام برسد و مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

پرینت سه بعدی

در واقع پرینت سه بعدی استفاده‌ای جدید از دانش بشر است که صنعت را دچار دگرگونی می‌کند. در حال حاضر جهت کاهش هزینه‌ها از افزایش تولید استفاده می‌کنیم یعنی هر چه تولید بالاتر رود، میزان هزینه‌های بالاسری کاهش پیدا خواهد کرد اما این تکنولوژی این مفهوم را تغییر می‌دهد، زیرا دیگر نیازی نیست که محصول نهایی برای مصرف‌کننده نهایی ارسال شود بلکه فقط طرح آن ارسال می‌شود و این طرح توسط پرینتر سه بعدی تعبیه شده نزد مصرف­کننده یا مراکز نزدیک به مصرف­کننده تولید می‌شود. از این رو صنعت تولید قطعات و صنعت حمل و نقل دچار تحول خواهند شد. امروزه ایرباس برخی از قطعات خود را پرینت سه بعدی می‌کند، هم‌چنین برخی لوازم ارتوپدی نیز توسط پرینت سه بعدی تهیه می‌شود. علاوه بر پرینت سه بعدی در حال حاضر اسکن سه بعدی تکنولوژی مکملی است که روند این تحول را سرعت می­بخشد.

ذخیره اطلاعات و پردازش آن

در سال ۱۹۵۷ هزینه ذخیره‌سازی اطلاعات بسیار بالا بوده، به طوری که ‌هزینه ذخیره یک مگا بایت اطلاعات، حدود ۱۰۰ میلیون دلار گزارش شده ‌است. از سال ۱۹۶۰ به بعد، به ازای هر مگا بایت ۵ هزار دلار هزینه پرداخت می‌شد.‌ در سال ۱۹۹۰ به ازای ۵ هزار دلار حدود ۶۲۵ مگا بایت ذخیره اطلاعاتی و در سال ۲۰۰۰ حدود ۵۰۰ گیگا بایت و در سال ۲۰۱۵ حدود ۱۴۵ ترا بایت ذخیره اطلاعاتی داشتیم. از سال ۲۰۰۰ تا سال ۲۰۱۵ حدود ۲۸۵ برابر هزینه‌ ذخیره اطلاعات کاهش داشته است.

در سال ۱۹۵۷ به ازای هر اینچ مربع می‌توانست ۲ کیلو بایت اطلاعات روی یک چیپ نوشته شود؛ این میزان در سال ۲۰۱۴ حدود یک ترا بایت و طبق گزارش ASTC در سال ۲۰۲۵ بیش از ۱۰ ترا بایت خواهد بود.

در سال ۲۰۱۷ حدود ۳۴ زتا بایت اطلاعات در کل جهان ذخیره شده است که در سال ۲۰۲۵ به ۱۶۰ زتابایت خواهد رسید. این در حالی است که در سال ۲۰۱۰ این اطلاعات کمتر از ۲ زتا بایت بوده و طی ۷ سال حدوداً ۳۲ برابر شده است.

هر یک گرم DNA، حدود ۷۰۰ ترا بایت اطلاعات می‌تواند در خود ذخیره کند. پروژه توالی ژن‌ها تا سال ۲۰۰۳ به پایان رسید و میلیاردها دلار هزینه دربرداشت. امروزه می‌توان با ۲۵۰ تا ۳۰۰ دلار، توالی کلیه ژن‌های انسان را انجام داد.

در صورتی که تکنولوژی بههمین صورت پیشرفت نماید در سال ۲۰۲۵ کل اطلاعات جهان می‌تواند در ۲۵۷ کیلو DNA ذخیره شود و مورد بازخوانی قرار گیرد.

اما فقط قدرت ذخیره اطلاعات افزایش پیدا نخواهد کرد بلکه سرعت پردازش CPUها نیز افزایش می‌یابد. از سال ۲۰۰۴ به بعد تکنولوژی CPUهای چند هسته‌ای وارد عرصه شد. در این تکنولوژی نیازی نیست مانند قبل سرعت را بالا ببریم که حرارت ایجاد شود.

سرعت کامپیوتر‌ها با فلاپس(عملیات پردازش اعداد اعشاری) سنجیده می‌شود. امروزه یکCPU اینتل ای سون حدود ۱۶۵ گیگا فلاپس قدرت پردازش دارد. جالب است بدانید در سال ۱۹۶۹ آپلو ۱۱ حدود ۲۵ میلیارد هزینه دربرداشته که مشخصات آن از یک آیفون۷ امروزچند صد برار پایین‌تر بوده. به عنوان مثال CPU دو مگا هرتزی وRam حدود ۴ کیلو بایتی داشت در حالی که آیفون۷ در حال حاضر دارایCPU ۴/۲ گیگا هرتزی و رام ۳ گیگا بایتی دارد.

رییس آزمایشگاه تفکر عمیق(DEEP MIND) گوگل اعلام کرد در حال حاضر قدرت پردازش تراشه­ها به ازای هر هزار دلار، به اندازه مغز یک مورچه است که در سال ۲۰۲۰به ازای همین مقدار، میزان پردازش به اندازه مغز یک انسان و در سال ۲۰۵۰ به اندازه قدرت پردازش مغز کل انسان‌های کره زمین خواهد بود.

در حال حاضر بزرگ‌ترین مشکل بشر مشکل کامپیوترهاست. کامپیوترها با سیستم بیتس یعنی صفر و یک کار می‌کنند؛ در واقع در یک واحد زمان، یا یک می‌تواند باشد یا صفر، به همین دلیل قدرت پردازش محدود می‌شود. برای رفع این مشکل کامپیوتر‌های کوانتومی که قدرت پردازش بالایی دارند مورد توجه قرار گرفته‌اند. شرکت دی‌ویو (D-Wave) اولین تولیدکننده کامپیوتر کوانتومی است. این شرکت اخیراً رشد قابل ملاحظه‌ای داشته که این رشد مرهون سیاست‌های خود است. قدرت پردازش این کامپیوترها ۲۴۸ کیلو بیتس بوده است بدان معنا که این کامپیوتر می‌تواند ۲ به توان ۲۰۴۸ احتمال را در یک واحد زمانی محاسبه نماید که این میزان پردازش ۲ هزار و ۶۰۰برابر سرعت سوپر کامپیوترها و ۱۰۰ میلیون برابر کامپیوترهایی است که ما در حال حاضر از آن‌ها استفاده می‌کنیم و حدود ۱۰۰ برابر انرژی کمتری مصرف می‌کند.

در ۵۰ سال آینده کجا هستیم؟

در سال ۲۰۱۲ شرکت آمریکاییEmerging Future اطلاعات زیادی را جمع‌آوری و با ۲۵۰ دانشمند مصاحبه کرد. این شرکت پیش‌بینی کرد، تا سال ۲۰۱۷ کل دانش بشری۳۲ برابر خواهد شد یعنی هر ۱۲ ماه این دانش ۲ برابر می‌شود. اما در ۱۰ سال آینده این تکنولوژی ۱۰۲۴ برابر افزایش پیدا می‌کند یعنی هر سال ۱۰۰ برابر سال قبل. در سال۲۰۳۲ علم، یک میلیون بار افزایش می‌یابد یعنی ۴ هزار برابر تکنولوژی امروز.

در سال ۲۰۴۵ جریان تکینگی به وجود خواهد آمد. جریان تکینگی از علم فیزیک و سیاه چاله‌ها گرفته شده است و چون قوانین فیزیک در سیاه‌چاله‌ها عمل نمی‌کند بنابراین در مورد آن اطلاعاتی در دست نداریم. در مورد سال ۲۰۴۵ نیز از آن‌جایی که دانش بشر یک میلیارد برابر می‌شود و تا ۴۰ سال آینده یک تریلیون برابر و در ۵۰ سال آینده هزار تریلیون برابر خواهد شد، پیش بینی درستی نداریم.

 

The Deep Learning Revolution 01_Full-HD

 

 

هوش مصنوعی

تفاوت هوش مصنوعی با کامپیوتر در آن است که در هوش مصنوعی ابتدا باید برنامه نوشته شود، بعد می‌توانیم اطلاعات را به کامپیوتر وارد و نتیجه بگیریم. این در حالی است که در هوش مصنوعی نیازی به برنامه‌ریزی نیست فقط اطلاعات را می‌دهیم و سیستم با الگوریتم یادگیری همانند مغز انسان آن‌ها پردازش می‌کند. استفاده از ماشین‌های بدون راننده نمونه‌ای از هوش مصنوعی است.

در آینده بسیار نزدیک کسب و کارهایی بسیاری از جمله مهندسان مشاور و محاسب، قطعه‌سازی، ساخت سازه‌ها و کسب و کارهای بیمارستانی مانند پزشکی بالینی و جراحی از بین خواهند رفت و شبیه‌سازی ژنتیک از علم پزشکی به مهندسی انتقال خواهد یافت، در نتیجه علم مهندسی رشد کرده و علم BI توسعه پیدا خواهد کرد.

ما قبل از این‌که راه‌حلی ارائه دهیم باید موقعیت خود را بشناسیم، بدانیم به کجا می‌رویم و چه پیش‌بینی‌‌ای از آینده داریم؛ از آن پس، هر فرد می‌تواند راه‌حل‌های مختلفی را ارائه دهد. در حال حاضر، صاحبان بسیاری از تجارت‌ها نمی‌دانند چرا دارند غرق می‌شوند یا چرا مشکلات‌شان حل نمی‌شود. دلیلش این است که در جای اشتباه ایستاده‌اند به همین سبب نمی‌توانند آینده را درست پیش‌بینی کنند و دچار همان مشکل شرکت «نوکیا»خواهند شد.

نگاه به بلاک چین و فضا کاملا درست است اما بهتر این است از بالاتر نگاه کنیم. تمام این موارد زیرمجموعه مدیریت منابع است. ما دولت تشکیل داده‌ایم تا منابع را مدیریت کند اما اگر به آینده نگاه کنیم، دولت معنایی نخواهد داشت زیرا ماشین‌ها بهتر منابع را مدیریت ‌می‌کنند!

در حال حاضر ما ازNARROW AI استفاده می‌کنیم اما زمانی که به GENERAL AI برسیم خیلی موارد تغییر می‌کند. بزرگ‌ترین مشکل بشر از لحاظ دانشمندان، فضا نیست بلکه جسم آن‌هاست. اگر بخواهیم از این تن بیرون بیاییم باید ذهن را از مکان و زمان جدا کنیم و از تکنولوژیBrain upload استفاده کنیم که ما در ۲۱۰۰ احتمالا به این تکنولوژی و شبیه‌سازی مغز دست خواهیم یافت. آن که در آینده فضا را تصاحب می‌کند ذهن من و شما یعنی نانو AI هاستند که می‌توانند خیلی راحت سفر کرده و اطلاعات را پردازش کنند.

امروزه خیلی از شرکت‌های بزرگ این تغییرات را پذیرفته‌اند. شرکتی مانند گوگل وارد خودروسازی و پزشکی شده است و شرکت آمازون روی مسائل ژنتیک کار می‌کند. پیشنهاد می‌کنم آخرین گزارش مکنزی در این مورد را مطاله کنید تا دیدتان بازتر شود.

تهیه کنندگان :

دکتر حمیدرضا خلعتبری مشاور ارشد انجمن بهینه سازی مصرف انرژی ایران و داود امیراحمدی دبیرکل فدراسیون صنعت نفت ایران

 


نوشته شده توسط:داود امیر احمدی - 159 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۷۱
برچسب ها:
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال