اولین نشست هم‌فکری با نمایندگان تشکل‌های خصوصی صنعت نفت

دسته: اخبار روز , اخبار فدراسیون , ویژه های خبری
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۱۰ دی ۱۳۹۶

مقدمه‌ای ساده و روان از دیدگاه‌مان …

شرایط حال کشور و عدم کسب موفقیت‌ در حوزه تولید تصمیم یا ساخت درست آن و به تبع آن گرفتن تصمیمات نادرست فراوان در حوزه‌های کلان تا خُرد پیرامون مسایل جاری کشور حاکی از آن است که برنامه نداریم و نیز مسوولی برای آن.

در همین شرایط کنونی که به شدت درگیر روزمرگی‌های‌مان هستیم دنیا به گونه‌ای کاملا متفاوت، چه از لحاظ تولید محتوا و چه از لحاظ فرایند زمان تولید آن، در تب و تابی متمایز و متفاوت با هزاره‌های قبل از خود است.

بی‌شک تحولات عظیمی که در تمامی عرصه‌های تکنیکی و تکنولوژیکی شاهدش هستیم حاصل تعمق و تفکراتی است که از چند دهه گذشته برایش فکر و هزینه شده است و امروز همگان از آن بهره‌مندیم. این روند تفکر و سپس تولید در همه عرصه‌هایی که انسان محور آن است (سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و …) لحاظ شده، می‌شود و خواهد شد.

بودن در بطن این‌گونه تحولات، قدرتی قابل، نگرشی ژرف، ذهنی تحلیل‌گر، دیدگاهی فرا منطقه‌ای، آرمانی ارزشی و تفکری مبتنی بر سیستم را می‌طلبد تا تو، من و ما را متمایز کند. همانند تمایزی که امروز بسیاری از آن بهره برده‌اند. با وجود چنین نگرشی کمتر یا اصلا بازیچه دیگران نخواهیم شد.

با این مقدمه کوتاه بر آن شدیم تا نشستی را تدارک ببینیم تا به آن‌چه تحت عنوان تحول در دنیای اطراف‌مان می‌گذرد پرداخته و جایگاه‌مان را یافته و نقد نماییم.

در نخستین نشست داخلی که با حضور تعدادی از نمایندگان بخش خصوصی صنعت نفت در فدراسیون صنعت نفت تشکیل شد سعی نمودیم دیدگاه‌مان به آینده را با اعضا به اشتراک گذاشته و از خرد جمعی برای چهارمین نشستی که در حال طراحی است بهره‌مند شویم. در ادامه خلاصه‌ای از این نشست را خواهید خواند.

داود امیراحمدی دبیرکل فدراسیون این‌گونه سخن آغاز کرد که …

 

ضمن تشکر از شما عزیزان که به نمایندگی از انجمن های بخش خصوصی صنعت نفت در این نشست حضور دارید بسیار قدردان و خوش حالم. در ابتدا تاریخچه ای مختصر از نشست هایی که فدراسیون صنعت نفت تاکنون برگزار نموده است، عرض می نمایم.

 

اولین نشست در باره « اجماع‌سازی در بخش خصوصی صنعت نفت » بود که تا امروز این عدم اجماع یک اشکال برای بخش خصوصی صنعت نفت است. فدراسیون صنعت نفت به واسطه رسالتی که دارد مانند دیگر فدراسیون‌های جهان نقش تجمیع‌کننده را ایفا می‌کند؛ به عبارتی فدراسیون‌ها ‌باید بتوانند یک صدایی را در صنعت خود ایجاد نمایند که سعی ما نیز همین است.

در دومین نشست کوشش شد به یک مشکل عدیده که « تولید به هر قیمتی » نام دارد اشاره کرده و بیان کنیم که تولید یک محصول در کنار توجه به مسایل انسانی و زیست‌‌محیطی است که می‌تواند ارزش واقعی یک محصول را معرفی نماید. دیدگاهی که بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌های موفق دنیا آن را در سازمان‌های خود نهادینه کره‌اند. به همین منظور دومین نشست فدراسیون صنعت نفت با عنوان « مسوولیت اجتماعی در بخش خصوصی صنعت نفت » را طراحی و برگزار نمودیم که با توجه به ارزیابی‌های انجام شده رضایت بالایی را به خود اختصاص داد.

سومین نشست که به تازگی برگزار شد در باره «توسعه پایدار صنعت انرژی با مدیریت مصرف آب و پساب» بود. آب یک موضوع فرا ملی است و همه باید نگران آن باشند و ما نیز جزو همه هستیم. موضوع آب و مسایل مربوط به آن ‌باید دغدغه همگان قرار گیرد تا شاید بتوان به راه‌کارهای مناسب برای حفظ آن دست یافت.

اما در خصوص نشست چهارم باید عرض کنم که یک سری دغدغه و نگرانی وجود دارد که حاصل عملکرد نادرست و دیدگاه‌های نامناسب در حوزه‌های تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری است. اگر نگران مشکلات و بحران‌های پیش رو هستیم، اگر مضطرب بروز آشوب ( بحرانی که مدیریت نشود ) هستیم باید از همین امروز کاری کرد.

می‌خواهیم در چهارمین نشست با کمک و حضور اعضای خود قدری از این روزمرگی‌های‌مان فارغ شویم. ‌می‌خواهیم قدری نبض توسعه دنیا را بگیریم و حالش را جویا شویم و جست‌وجو کنیم که با چه ضربانی می‌تپد و دنبال چیست؟

اگر امروز مردم سرزمینی موفق عمل می‌کنند به دلیل دیدگاهی است که از گذشته داشته و امروز به منصه ظهور رسانده‌اند. از این رو تصمیم داریم دیدگاه‌مان را فراتر ببریم و سفری کنیم به آینده نزدیک و وضعیت جهان را بررسی کرده و تصویری روشن از آن‌چه مشاهده خواهیم کرد را به ذهن بسپاریم. آینده‌ای که به زودی در آن جایگاهی نخواهیم داشت، اگر بدان گوش ندهیم.

با ذکر این مباحث آقای امیراحمدی از آقای دکتر خلعتبری دعوت نمود تا به عنوان سخنران اصلی چهارمین نشست، مطالب‌شان را به سمع و نظر حاضران برساند.

آقای دکتر خلعتبری کارشناس ارشد انجمن بهینه‌سازی مصرف انرژی صحبت خود را این‌گونه آغاز کرد :

 

در جلسه کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران روایتی را از روند توسعه در جهان برای حضار تعریف کردم که باعث شد جمع به فکر فرو رود. در آن جلسه آقای امیراحمدی و مهندس نجفی ( رییس انجمن بهینه‌سازی مصرف انرژی ) به این نتیجه رسیدند که نیاز امروز جامعه ما این است که بدانیم کجا هستیم و به کجا خواهیم ۰رفت.

در عرض ۲ سالی که به ایران آمدم متوجه خیلی چیزها شدم که برایم مانند بقیه عادی نبود، چون با تفکر دیگری وارد ایران شده بودم. مثالش آن است که داخل کشتی نشسته‌ایم و با یک‌دیگر بحث می‌کنم ولی نمی‌دانیم این کشتی به کجا می‌رود؟ نمی‌دانیم موضوعاتی که روی آن بحث می‌کنیم اصلا در دنیا موضوعیت دارد یا خیر؟

بزرگ‌ترین، مهم‌ترین، کارآمدترین و اثرگذارترین قشر، ‌قشر جوان است. مدیران جوان ما، ‌در واقع تصمیم‌سازان تجارت ما هستند. مهم‌ترین موضوعی که بتواند آینده ‌تجارت،‌ اخلاق و کشورداری موفق را برای‌مان به ارمغان آورد شناخت موقعیت خودمان نسبت به مکانی که در آن زندگی می‌کنیم، جهت حرکت دنیا و پیش‌بینی صحیح نسبت به آن‌چه در آینده به وقوع می‌پیوندد، خواهد بود. هیچ‌گاه با نگاه گذشته و ابزارآلات و دانش گذشته نمی‌توان برای آینده برنامه‌ریزی کرد.

این مشکل فقط مربوط به کشور ما نیست،‌ بیش از ۵۰ درصد از پیش‌بینی‌های شرکت‌های بزرگ نفتی جهان نادرست در می‌آید، به دلیل آن‌که دیدگاه آن‌ها نسبت به بررسی دنیا بسیار باریک بوده و فقط از پنجره خودشان و نگاه آن حوزه، اطلاعات جمع‌آوری و پردازش کردند. امروزه بسیاری از مراکز تحقیقاتی دنیا که با دیدگاه گسترده‌تری به دنیا نگاه می‌کنند پیش‌بینی‌های دقیق‌تری دارند.

  • تکنولوژی به کجا می‌خواهد برود و چه تغییراتی را ایجاد می‌کند و روند سرعت آن چگونه است؟
  • چه معایب و مشکلاتی دارد؟

با پاسخ به سوالاتی از این دست می‌توانیم برای تجارت امروز و آینده برنامه‌ریزی‌ کنیم.

مثال عملی می‌زنم تا مطلب بهتر قابل درک شود. سال‌هاست شعار کارآفرینی و اشتغال‌زایی را می‌شنویم. همه دولت‌ها نیز می‌خواهند شغل ایجاد کنند اما هیچ‌کدام اتفاق نمی‌افتد و در واقعیت روز به روز تعداد شغل‌ها کم می‌شود. دلیل آن عمر کوتاه سیاستمداران است؛ سیاستمداران عمری ۲ تا ۴ ساله دارند تا انتخابات بعدی کارشان عوض می‌شود و نمی‌توانند آینده را ببینند. دلیل اصلی این کاهش این است که تکنولوژی نیاز به بسیاری از مشاغل را از بین می‌برد. افزایش بهره‌وری با افزایش رشد تکنولوژی منجر به کاهش حضور نیروی انسانی می‌شود.

امروزه پیشرفت صنعت اتوماسیون و صنعت رباتیک باعث شده بسیاری از کارها مانند کارگرها و مشاغل میانه که بخش عمده‌ای از مشاغل جامعه را به خود اختصاص می‌داد، تحت تاثیر قرار دهد. بسیاری از کارخانه‌ها سیستم رباتیک دارند و ربات جایگزین انسان شده است. اما واقعیت این است که در حال حاضر فقط ۱۰ درصد تولید کارخانه‌ها وابسته به ربات است. اگر ما ندانیم چه اتفاقی در دنیا می‌افتد و چه اتفاقی خواهد افتاد نمی‌توانیم پیش‌بینی صحیحی داشته باشیم.

در سال ۲۰۰۷ نوکیا بیش از یک میلیارد مشتری داشت اما ظرف ۲ سال نابود شد. در سال ۲۰۰۹ نوکیا بازار را واگذار کرد چون نتوانسته بود آینده را درست ببیند و خود را به روز کند.

از سال ۱۹۴۸ تا ۱۹۷۲ کشور انگلستان بیش از ۴۰ کارخانه خودروسازی داشته، که امروز خبری از آنان نیست. اگر بگویند تا ۱۰ سال آینده خودروهایی مانند بنز و بی‌ام‌دبلیو یا شرکت‌های نفتی بزرگ مانند شل دیگر وجود نخواهند داشت قابل قبول خواهد بود.

ما نمی‌توانیم تمام اتفاقات دنیا که روی می‌دهد یا روی خواهد داد را بررسی کنیم اما می‌توانیم برای مدیران جوان که آینده برای آن‌هاست یک علامت سوال ایجاد کنیم تا بروند و بیشتر جهان را بشناسند. امروزه به دلیل وجود اینترنت به راحتی می‌توان به اطلاعات دسترسی پیدا کرد. بسیاری از آموزش‌ها که می‌بینیم در آینده کاربردی نخواهد داشت. سیستم آموزش عوض خواهد شد زیرا با تکنولوژی‌های بنیادی روبرو هستند.

در سال ۱۹۵۶ هوش مصنوعی توسط یک‌سری از ریاضی‌دان‌ها و دانشمندان برنامه‌ریزی شد اما به دلیل سرعت پایین پردازش کامپیوتر‌ها این الگوریتم قابل اجرا نبود اما از سال ۲۰۰۸ که به آن دوران زمستان هوش مصنوعی می‌گویند، این روند تغییر نمود. هوش مصنوعی مانند بچه است و فقط به آن دیتا داده می‌شود و لازم نیست برای آن برنامه بنویسیم، می‌تواند یاد بگیرد چگونه این دیتاها را پردازش کند. خطاهای هوش مصنوعی نسبت به انسان کمتر است. امروزه شرکت‌های گوگل،‌ مایکروسافت و آمازون بزرگ‌ترین هوش مصنوعی را دارند.

برای شناخت آینده این سوال مطرح است ‌که دنیا به کجا می‌رود؟

از گذشته نزدیک تاکنون بسیاری از مشاغل از بین رفته‌اند اما به دلیل کند بودن سرعت تغییر تکنولوژی افراد این فرصت را داشتند تا خود را با این تغییرات تطبیق دهند. مثلا درسی که خوانده‌اید ممکن است طی چند سال برایش کاری وجود نداشته باشد و این نیازمند آن است که سیستم آموزشی تغییر کند. در آینده نیاز به دانشگاه و دوره‌های پیشرفته نیست چرا که بر اساس تحقیقات انجام شده کودکان در آینده نزدیک در ۳ تا چهار سالگی توانایی خواندن و نوشتن را خواهند یافت.

یک محاسبه (نمودار) در جهان است به نام دو برابر شدن که اشاره دارد به آن که کل دانش بشری هر ۲ سال ۲ برابر می‌شود. در سال ۲۰۲۰ این مدت به ۱۲ ماه کاهش پیدا می‌کند و در سال ۲۰۳۰ به کمتر از یک ماه می‌رسد، یعنی ظرف کمتر از یک ماه کل دانش بشری ۲برابر خواهد شد و شما هیچ‌وقت نمی‌توانید با آن رقابت کنید مگر آن‌که خود را به سیستم کامپیوتر و هوش مصنوعی مجهز نمایید.

آینده خیلی زودتر از آن‌که فکر کنید اتفاق می‌افتد. این تغییرات همین حالا هم در اطراف شما در حال وقوع است. مثلا تغییرات بنیادنی در تلفن‌های همراه طی ۴ یا ۵ سال اخیر.

آن‌چه می‌خواهم بگویم این است که سرعت پیشرفت تکنولوژی بسیار بالاست. باید ببینیم خودمان و ‌فرزندان‌مان را به چه چیزی مسلح کنیم، ‌برای چه چیزی آموزش ببینیم، چگونه خود را تطبیق دهیم، چگونه برای تجارت‌های خود با توجه به آینده برنامه‌ریزی کنیم زیرا آن‌کسی برنده است که بتواند آینده را خوب ببیند و برای آینده تجارت خودش برنامه‌ریزی کند نه برای امروز زیرا آن‌چه برای امروز معنی دارد برای فردا بی‌معنی خواهد بود.

در نشستی که برایش از شما مدد می‌خواهیم قصد داریم یک سفر به آینده را برنامه‌ریزی نماییم و حاضران در نشست را طی یک تور ۹۰ دقیقه‌ای که شامل نوشته، فیلم، آمار و آینده‌پژوهشی است، تصویری از اتفاقات واقعی امروز و وقایعی که به زودی محقق خواهد شد را به تصویر بکشیم.

ما قصد داریم با کمک شما یک نشست پربار، خاطره انگیز و لذت بخش را تجربه کنیم.

در انتهای این نشست فرصت به پرسش و پاسخ رسید.

از آن جایی که حاضرین درخواست نمودند برای هم‌فکری نیاز به یک نشست دیگر می‌باشد، دومین نشست هم‌فکری را برای روز سه شنبه مورخ ۱۲ دی ماه از ساعت ۱۴ الی ۱۶ در محل انجمن مدیریت کیفیت تدارک دیده‌ایم و امیدواریم در آن نشست به اهداف خود که همانا مشارکت جمع برای اجرای هر چه بهتر نشست اصلی خواهد دست یابیم.

حاضرین در اولین نشست هم‌فکری :

ردیف نام و نام خانوادگی سازمان سمت
۱ دکتر احمد الهی سندیکای شرکت های تاسیساتی و صنعتی ایران عضو هیات مدیره
۲ دکتر حمیدرضا خلعتبری انجمن بهینه سازی مصرف انرژی کارشناس ارشد
۳ مریم شوکت پور ستصا مشاور
۴ محمد موسی زاده معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری کارشناس
۵ پرویز صحاف زاده انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی معاون اجرایی
۶ احمد شیروانی انجمن مدیریت کیفیت ایران دبیر
۷ علیرضا فضل الله زاده اپک روابط عمومی
۸ محمد طاهری اپک دبیر
۹ محمد مهدی نصراللهی سندیکای شرکت های تاسیساتی و صنعتی ایران عضو هیات مدیره
۱۰ فرزانه علیرضایی انجمن ملی صنایع پلاستیک و پلیمر دبیر
۱۱ فرهاد محمدی گستر انرژی سردبیر
۱۲ سارا جوادری انجمن مهندسان شیمی ایران نماینده
۱۳ شهروز زرگریان انجمن صنفی مهندسی پلیمر و شیمی ایران نماینده

 


نوشته شده توسط:داود امیر احمدی - 160 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۴۱
برچسب ها:
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال