اگزون موبیل لو رفت؟

دسته: اخبار نفت , دولت و مجلس
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۲۲ دی ۱۳۹۵

اگزون موبیل لو رفت؟
شرکت آمریکایی اگزون موبیل در دوران مدیریت رکس تیلرسون، نامزد تصدی پست وزارت امور خارجه آمریکا در دولت ترامپ از طریق یکی از شرکت های تابعه اش با ایران همکاری تجاری داشته است.
 اسناد ارائه شده به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا  نشان می دهد که شرکت آمریکایی اگزون موبیل در دوران مدیریت رکس تیلرسون، نامزد تصدی پست وزارت امور خارجه آمریکا در دولت ترامپ از طریق یکی از شرکت های تابعه اروپایی اش با ایران، سوریه و سودان همکاری تجاری داشته است.
 این ارتباط تجاری احتمالا روز چهارشنبه در نشست استماع سوابق رکس تیلرسون در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا مطرح خواهد شد.

 بر اساس اسناد ارائه شده که توسط موسسه تحقیقاتی آمریکن بریج، وابسته به حزب دموکرات افشا شده، در سال های ۲۰۰۳، ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ فروش هایی از سوی سرکت اینفینیوم، که ۵۰ درصد از سهام آن متعلق به شرکت اگزون موبیل است، به این کشورها صورت گرفته است.

 مقامات اگزون موبیل به یو اس ای تودی گفتند که این معاملات کاملا قانونی بوده زیرا مقر شرکت اینفینیوم که یک شرکت با سرمایه گذاری مشترک اکسون موبیل و شل بوده، در اروپا قرار داشته و هیچ کارمند آمریکایی ای در این معاملات ایفای نقش نکرده است.

اسناد افشا شده نشان می دهد که این شرکت ۵۳٫۲ میلیون دلار به ایران فروش داشته ، ۶۰۰۰ هزار دلار به سودان و ۱٫۱ میلیون دلار به سوریه.

رکس تیلرسون، در اوت ۲۰۰۱ به سمت معاون ارشد رئیس اگزون موبیل برگزیده شده و سپس در سال ۲۰۰۴۴ به سمت رئیس و مدیر این شرکت ارتقا یافت. وزیر امور خارجه آینده آمریکا همچنین از اول ژانویه ۲۰۰۶ به عنوان رئیس و مدیر اجرایی اگزون موبیل برگزیده شد.

 ریچارد گاتمن، از مسئولان ارشد اگزون موبیل در پاسخ به این اتهامات گفت: «ارزش ایم معاملات در مقایسه با درآمد سالیانه ۳۷۱ میلیارد دلاری شرکت به هیچ وجه قابل توجه نیست.»

 وی افزود: «شرکت اینفینیوم معاملات تجاری خود در این کشورها را مطابق با خط مشی و فرآیند مننطبق بر الزامات قانونی دولت آمریکا انجام داده و هیچ فرد آمریکایی ایا در این معاملات دخیل نبوده است.»

منبع : تسنیم

 

نوشته شده توسط:مدیر سایت - 6860 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۹۶
برچسب ها:
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار