راه‌های مقابله با پیامدهای قطع صادرات گاز ترکمنستان

دسته: ویژه های خبری
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۲۰ دی ۱۳۹۵

 

مناقشات اخیر گازی ایران و ترکمنستان که منجر به قطع صادرات گاز ترکمنستان شده است، پیش از هر چیز این مسئله را به ذهن متبادر می‌کند که چرا پیش از به وجود آمدن مشکل‌هایی از این دست برای مقابله با آنها تدابیر لازم اندیشیده نشده است.

 بنا بر گفته حمیدرضا عراقی، مدیر عامل شرکت ملی گاز، ۱۲ میلیون متر مکعب معادل سه درصد گاز مورد نیاز کشور از ترکمنستان تأمین می‌شود که این کمبود گاز با صرفه‌جویی در بخش صنعتی و نیروگاه‌ها قابل جبران است. در نتیجه و با توجه به این که حدود ۴۰ درصد گاز مصرفی کشور در بخش نیروگاهی مصرف می‌شود، بحث ارتقای راندمان نیروگاه‌ها اهمیتی دو چندان پیدا می‌کند. در حالی که بالاترین نرخ راندمان نیروگاهی ثبت شده در ایران ۳۷٫۱ درصد بوده، نرخ راندمان نیروگاهی در میان کشورهای اروپایی تا مرز ۴۹٫۱ درصد رسیده است. این آمار به خوبی حاکی از فاصله نیروگاه‌های ایران از استانداردهای بین المللی است که نیاز فوری برای حل این مسئله و ارتقای راندمان نیروگاه‌های کشور به بیش از ۴۵ درصد را آشکار می‌سازد. با افزایش راندمان، نه تنها نیروگاه‌ها که بیشترین بخش مصرف کننده گاز در کشور هستند می‌توانند در هزینه‌های خود صرفه جویی کنند، بلکه دولت نیز می‌تواند با صادرات گاز صرفه جویی شده درآمد ارزی کسب کرده و ثروت ملی را افزایش دهد.

قرارداد گازی ایران و ترکمنستان که از سال ۷۵ و در زمان ریاست جمهوری آیت الله هاشمی رفسنجانی آغاز شده، در طی این مدت چند بار به علت کارشکنی طرف ترکمنستانی و به بهانه‌های متفاوت به صورت یک طرفه قطع شده و در نهایت طرف ترکمنستانی موفق به افزایش قیمت گاز صادراتی خود به ایران شده است.

علاوه بر این، همانطور که محاسبه تعرفه برق مصرفی در کشور بر حسب موقعیت گرمسیری تعریف شده و بر این اساس کشور به چهار منطقه گرمسیر ۱، گرمسیر ۲، گرمسیر ۳ و گرمسیر ۴ تقسیم شده است، می‌توان چنین دسته بندی‌ای را برای مناطق سردسیر کشور هم در زمینه دریافت گاز مصرفی تعریف کرد تا در فصول سرد سال مشکلات کمتری برای مصرف کنندگان بخش خانگی ایجاد شده و هزینه گاز مصرفی برای استان‌های شمالی کشور که در فصول سرد با سرما و برف و باران رو به رو هستند، کاهش یابد.

همچنین با وجود نیاز مبرم به ورود سرمایه گذاران خارجی به حوزه انرژی در ایران، هنوز هم کشور با فقدان چنین سرمایه گذاری‌هایی رو به رو بوده در حالی که حاصل شدن این مهم می‌تواند منجر به ایجاد اشتغال، به حرکت در آوردن چرخ‌های صنعت و نهایتاً افزایش توان اقتصادی کشور شود. از مهم‌ترین موانع جذب سرمایه گذاری خارجی در کشور می‌توان به چند نرخی بودن ارز، محدودیت‌های مالی، عدم شفافیت ساختار مالکیت و صورت‌های مالی اشاره کرد که با رفع کردن این موانع می‌توان از سرمایه گذاری خارجی برای ارتقای سطح کیفی نیروگاه‌های کشور استفاده کرد.

 


نوشته شده توسط:مدیر سایت - 4708 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 48
برچسب ها:
دیدگاه ها
انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران
اتحادیه صادرکنندگان فراورده های نفت، گاز و پتروشیمی
انجمن صنفی کارفرمایی صنایع پتروشیمی
انجمن صنفی مهندسین پلیمر و شیمی
انجمن بهينه سازی مصرف انرژی ايران
انجمن پالایشگاه های روغن سازی ایران
انجمن شرکت های مهندسی و ساخت (صنایع نفت و نیرو)
انجمن مديريت كيفيت
انجمن ملی صنایع پلاستیک و پلیمر ایران
انجمن شرکت های حفاری نفت و گاز ایران
جامعه ممیزی و بازرسی ایران
انجمن صنفی شرکت های اتوماسیون صنعتی
انجمن سازندگان تجهيزات صنعتي ايران
انجمن صنایع بازیافت فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی ایران
انجمن صنفی شرکت های مهندسی و ساخت (صنایع نفت و انرژی)
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتقالب وردپرس